Postižení mají 70 nebo 50 procent minimální mzdy, odboráři chtějí rovnoprávnost

9. 8. 2011 – 22:36 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Postižení mají 70 nebo 50 procent minimální mzdy, odboráři chtějí rovnoprávnost
Minimální mzdu chtějí odbory navýšit všem občanům o 15 procent na 9 200 korun., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OSZ) se pokusí prosadit na jednání tripartity zrovnoprávnění postižených občanů. Dosud totiž mají 70 nebo 50 procent minimální mzdy, podle stupně postižení, řekla v úterý Dagmar Žitníková, předsedkyně OSZ.

"Současný stav odporuje Evropské sociální chartě a Úmluvě o právech osob se zdravotním postižením," uvedla Žitníková. Podle odborů je rozdílná minimální mzda diskriminační.

Stejně jako Českomoravská konfederace odborových svazů se bude i OSZ snažit navýšit minimální mzdu všem občanům o 15 procent na 9 200 korun.

Od 1. ledna 2012 by chtěly odbory navýšit i platy zaměstnanců ve zdravotnictví, a to o deset procent. Zvyšování platů podporují i nemocnice, navíc se stát ke zvyšování sám zavázal memorandem, které v březnu podepsal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). "Tyto peníze však nepůjdou ze státního rozpočtu, ale z rozpočtu zdravotních pojišťoven," dodává Stanislav Fiala, ředitel Asociace českých a moravských nemocnic.

Odbory by chtěly také převést platy sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách na tabulkové tarify zdravotnictví.

"Chceme také vyrovnat platy zdravotníků v příspěvkových organizacích a v akciových společnostech," zakončila Žitníková. Zde však mohou odboráři narazit. "Otázkou je, jak by to chtěli provést," dodává Fiala. Podle zákona o mzdě se totiž v akciových společnostech vyplácí smluvní mzda, která není vázána na vládní nařízení.

Plenární schůze tripartity bude probíhat ve čtvrtek 18. srpna. Již ve středu 10. srpna ale zasednou expertní týmy, které budou projednávat například zvyšování minimální mzdy.

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články