Postižení nemají někdy na nemocnici a mercedesy nejezdí, říká Krása

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Za poslední dva roky se v Česku výrazně zhoršilo postavení lidí s handicapem, tvrdí šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Uvedl to na úterní senátní konferenci s tematikou rovných práv.

Zdravotně postižení se podle rady musí vyrovnávat i s celou řadou mýtů. Foto:SXC

Zdravotně postižení se podle rady musí vyrovnávat i s celou řadou mýtů. Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

"Zdravotně postižení mají vlivem reforem špatný přístup k dávkám, prodlužuje se doba jejich přiznání a zhoršují se i možnosti zdravotně postižených najít si práci," uvedl Krása. Dodal, že podobné je to i s přístupem ke zdravotní péči, kdy Česko jako jediná země nemá strop pro poplatky za péči v nemocnici.

"Známe ze své praxe i případy, kdy lidé podepsali revers a raději z nemocnice odešli, protože si nemohli dovolit platit poplatky za péči i nájem," popsal předseda rady.

Špatná situace je podle něj v oblasti práce na vládních iniciativách, které by mohly zdravotně postiženým pomoci. "Například u úmluvy o právech osob se zdravotním postižením zatím není vytvořen ani monitorovací výbor na její dodržování," popsal Krása.

Zdravotně postižení se podle rady musí vyrovnávat i s celou řadou mýtů. "Například dostáváme fotky mercedesů s kartou pro parkování na místě pro tělesně postižené s tím, že jde o klasický případ zneužívání tohoto privilegia. Zdravotně postižený ale přece může být i movitý člověk," popsal jeden z mýtů za Národní radu Patrik Nacher.

Zuzana Fojčíková | MED