Povinná výbava: Maska a leták jsou už dobrovolné. Co musíte mít?

21. 7. 2011 – 20:56 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Povinná výbava: Maska a leták jsou už dobrovolné. Co musíte mít?
Povinný obsah lékárniček bude snížen pouze o dvě položky z 12, respektive z 8 položek u moto lékárniček, Foto: Hartmann | zdroj: NašePeníze.cz

19. července 2011 vešla v platnost vyhláška č. 283/2009 Sb., která po téměř 15 letech modernizovala obsah auto i moto lékárniček. Ministerstvo dopravy na základě posledních závěrů zdravotníků iniciovalo změnu v povinném obsahu sady pro první pomoc. Jaké jsou změny?

Motoristé již nemusí mít ve výbavě resuscitační masku a informativní leták o poskytnutí první pomoci. Zároveň vyhláška ruší povinnost vozit reflexní vestu pro motorkáře.

Ministerstvo dopravy navrhlo změnu v obsahu lékárniček v souladu se stanovisky Ministerstva zdravotnictví a názorů odborné veřejnosti, tedy představitelů profesionálních záchranných složek. Tyto změny byly iniciovány doporučením pro resuscitaci respektive první pomoc, které vydala Evropská unie na konci roku 2010.

Zásadní skutečností je fakt, že původní změny obsahu lékárniček z 1. ledna letošního roku, se nedotýkaly pouze přidání resuscitační masky a letáku. Hlavním důvodem výměny obsahu lékárniček bylo přidání izotermické folie a především přesnější specifikace jednotlivých zdravotních prostředků tak, aby byly použitelné a více účelné při poskytování první pomoci. Odpadly také například požadavky na sterilitu zdravotnického materiálu, kvůli kterým museli řidiči často měnit obsah těchto zdravotnických sad první pomoci.

Povinný obsah lékárniček bude snížen pouze o dvě položky z 12, respektive z 8 položek u moto lékárniček. Jedná se o komponenty, které byly koncem roku 2010 na evropské úrovni vyhodnoceny jako zbytné pro poskytnutí první pomoci. Pro řidiče změna neznamená žádné finanční náklady. Původní lékárničky totiž zůstávají v platnosti.

Psali jsme dříve: Autolékárnička 2011: Jaký je nový obsah?

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články