Povinné ručení bude letos několikrát zdražovat

18. 3. 2013 – 21:32 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Povinné ručení bude letos několikrát zdražovat
Pojišťovny vyberou na povinném ručení o minimálně 10 miliard korun více, než vydají na výplatě škod. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nepříjemné překvapení čeká na majitele vozů, pojišťovny plánují zdražení povinného ručení v řádu až čtyř procent z nynější pojistky. Pokud se schválí zákon, který pojišťovacím ústavům nařizuje povinně odvádět tři procenta pojistného na financování hasičů a dalších záchranných složek, čeká na majitele aut další kolo zdražení, a to minimálně o tři procenta.

"Plus minus můžeme mluvit o třech až čtyřech procentech nárůstu cen ještě v letošním roce," uvedl ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. 

Pokud návrh zákona projde, podraží pojistné podle Síkory minimálně o další tři procenta. "Musíme počítat s tím, že vznikne poměrně hodně nákladů, tak jak je dnes pozměňovací návrh napsán," zdůvodnil další možné zdražení Síkora.

Povinné ručení přitom zdražilo u na začátku letošního roku přibližně o tři procenta.

Se zdražením zásadně nesouhlasí poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Upozorňuje, že každý rok vyberou pojišťovny na povinném ručení o minimálně 10 miliard korun více, než vydají na výplatě škod.

„Jsem ovšem přesvědčen, že tady existuje dostatečný finanční polštář pro odvod plateb do fondu na financování hasičů a záchranných složek bez toho, aby se povinné ručení,“ uvedl Tejc. Připomíná, že pojišťovny nikdy prokazatelně nedoložily, že by skutečně poskytování tohoto pojištění bylo na hranici rentability.

V této souvislosti naznačuje, že nová vláda by mohla změnit současný systém a povinné ručení by mohla ze zákona zařizovat Česká pošta. „Mohlo by se snížit pojistné až o třetinu, přesto by část odvodů mohlo jít na podporu hasičského a záchranného systému,“ dodal Tejc.

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články