Povinné ručení podle nového zákoníku? Slevy i velké příplatky!

17. 1. 2014 – 0:24 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Povinné ručení podle nového zákoníku? Slevy i velké příplatky!
Bonusy jednotlivých pojišťoven jsou velmi podobné. Téměř všechny mají strop při 50 %. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Bonusy pojišťoven u povinného ručení dosahují desítek procent. Každá má ale strop jinde. U které pojišťovny získáte nejvyšší slevu? A která je nejpřísnější k bourajícím řidičům?

Bonus za beznehodovost u povinného ručení snižuje hrazenou částku nejčastěji o 5 % ročně. Přesto může povinné ručení i bez nehody růst. Zdražení bývá zdůvodněno škodovou inflací. A s novým Občanským zákoníkem bude hůř. 

TIP: Změny v povinném ručení 2014: Na co si dát pozor?

Bonusy jednotlivých pojišťoven jsou velmi podobné. Téměř všechny mají strop při 50 %. Výjimkami jsou pouze Slavia, Hasičská a Wüstenrot, kde se může vlastník dostat až na 60 %. Odlišný vývoj se nalézá u pojišťovny Generali, kde zákazník získá slevu 27 % již od druhého roku bez nehody.

Naopak malus pojaly téměř všechny pojišťovny odlišně, a jeho maximální výše se pohybuje od 30 % (Hasičská) do 150 % (v šesti případech).

S problémem malusů souvisí ještě jeho výpočet. Některé pojišťovny připočítávají za každou rozhodnou událost 24 měsíců jiné 36. Mezi mírnější patří: Kooperativa, Generali, Allianz, AXA, ČPP a Wüstenrot. Naopak ČSOB, Česká pojišťovna, Hasičská, Slavia a Uniqa patří mezi ty přísnější.

Vyšší bonus by šel získat u Kooperativy, ale to pouze za předpokladu podepsání smlouvy na tři roky. Výsledný bonus by byl ve výši 65 %.

Výsledek této analýzy nevypovídá o částkách, které vlastník vozidla za povinné ručení každoročně zaplatí, ale nahlíží na bonusy a malusy, které k základním sjednaným částkám přibývají. Tato otázka je pojatá ve všech pojišťovnách odlišně, a proto jsou v jejich pojistných podmínkách některé rozdíly.

Nejvýhodnějších podmínek může spotřebitel získat u Hasičské pojišťovny, kde může být dosaženo bonusu až 60 %, naopak malusu pouze 30 %. Nevýhodou může ale být vyšší srážka při rozhodné události, kde Hasičská pojišťovna strhává 36 měsíců.

Nejrychleji dosáhne vlastník bonusu 60 % u pojišťovny Slavia, kde naběhne tato sleva již po 84 měsících bez rozhodné události. Pokud by ale došlo ke čtyřem a více rozhodným událostem, tak by byl bonus 60 % nejdříve čerpán u Wüstenrot pojišťovny. Tento rozdíl je způsoben rozdílnou penalizací za každou rozhodnou událost.

-Luboš Hovorka | Tabulky s přehledy na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,750
USD 23,450 23,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články