Povinné úspory na důchod mají po smrti připadnout pojišťovně, ne dědicům

16. 2. 2011 – 8:13 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Povinné úspory na důchod mají po smrti připadnout pojišťovně, ne dědicům
„Tzn. v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví,“ potvrdil Právu Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), aby si lidé povinně spořili na důchod v privátních penzijních fondech, počítá s tím, že takto naspořené peníze nebude možné si při odchodu do penze jednorázově vybrat.

Po vyměření důchodu se nebudou moci stát ani předmětem dědictví, píše Právo.

Redakci deníku na to upozornil poradce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) pro důchodovou reformu, bývalý šéf Penzijního fondu České pojišťovny Ivo Foltýn. Návrh MPSV počítá s tím, že po skončení spořicí fáze v privátních penzijních fondech by s odchodem člověka do penze měly být jeho úspory převedeny do životních pojišťoven. Ty by mu pak vyměřily důchod, který by každý měsíc pobíral až do své smrti, popisuje ve středečním vydání Právo.

 

Podívejte se na video, kde ekonomové vtipně vysvětlují svůj pohled na povinné spoření do fondů.

 

„Tzn. v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví,“ potvrdil Právu Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV. Základním cílem důchodových systémů, zejména pak těch povinných, je podle něj poskytnutí přiměřeného zabezpečení ve stáří a toho se dosáhne nejlépe výplatou doživotního důchodu. „V případě, že by bylo umožněno prostředky vybrat jednorázově, přestal by systém plnit svoji základní funkci,“ dodal Sulek.

 

TIP: Jak má vypadat důchod podle expertů? Určitě ne povinné spoření do fondů

 

V současné době fondy v dobrovolném pilíři neplní právě tuto funkci dlouhodobého příjmu, protože drtivá většina lidí si naspořené prostředky vybírá ihned. To podle expertů jen potvrzuje, že doživotní penze není pro klienty atraktivní, protože obsahuje riziko předčasné smrti, a tím i propadnutí úspor. Řada odborníků proto namítá, že stát by měl lidem, které možná přinutí spořit si povinně v soukromých fondech, nabídnout alespoň více variant, jak naložit se svými úsporami, píše Právo.

-Zdenek Michora | MED

________________________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění
________________________________________________________________

Kam dál?

- Stát loni vyplácel důchod dvěma a čtvrt milionu lidí. Jak vysoké byly?

- Lidé s nadstandarními příjmy budou mít nižší důchod než nyní

- Nečas: Živnostníci by mohli mít vlastní důchodový systém

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články