Povinné úspory na důchod mají po smrti připadnout pojišťovně, ne dědicům

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), aby si lidé povinně spořili na důchod v privátních penzijních fondech, počítá s tím, že takto naspořené peníze nebude možné si při odchodu do penze jednorázově vybrat.

„Tzn. v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví,“ potvrdil Právu Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV, Foto: SXC

„Tzn. v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví,“ potvrdil Právu Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Po vyměření důchodu se nebudou moci stát ani předmětem dědictví, píše Právo.

Redakci deníku na to upozornil poradce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) pro důchodovou reformu, bývalý šéf Penzijního fondu České pojišťovny Ivo Foltýn. Návrh MPSV počítá s tím, že po skončení spořicí fáze v privátních penzijních fondech by s odchodem člověka do penze měly být jeho úspory převedeny do životních pojišťoven. Ty by mu pak vyměřily důchod, který by každý měsíc pobíral až do své smrti, popisuje ve středečním vydání Právo.

 

Podívejte se na video, kde ekonomové vtipně vysvětlují svůj pohled na povinné spoření do fondů.

 

„Tzn. v případě úmrtí výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví,“ potvrdil Právu Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV. Základním cílem důchodových systémů, zejména pak těch povinných, je podle něj poskytnutí přiměřeného zabezpečení ve stáří a toho se dosáhne nejlépe výplatou doživotního důchodu. „V případě, že by bylo umožněno prostředky vybrat jednorázově, přestal by systém plnit svoji základní funkci,“ dodal Sulek.

 

TIP: Jak má vypadat důchod podle expertů? Určitě ne povinné spoření do fondů

 

V současné době fondy v dobrovolném pilíři neplní právě tuto funkci dlouhodobého příjmu, protože drtivá většina lidí si naspořené prostředky vybírá ihned. To podle expertů jen potvrzuje, že doživotní penze není pro klienty atraktivní, protože obsahuje riziko předčasné smrti, a tím i propadnutí úspor. Řada odborníků proto namítá, že stát by měl lidem, které možná přinutí spořit si povinně v soukromých fondech, nabídnout alespoň více variant, jak naložit se svými úsporami, píše Právo.

-Zdenek Michora | MED

________________________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění
________________________________________________________________

Kam dál?

- Stát loni vyplácel důchod dvěma a čtvrt milionu lidí. Jak vysoké byly?

- Lidé s nadstandarními příjmy budou mít nižší důchod než nyní

- Nečas: Živnostníci by mohli mít vlastní důchodový systém

Tagy: důchod penze dedictví Povinné úspory