Pozor co pedepisujete! Lichváři běžně připisují na směnky nulu navíc

23. 5. 2011 – 7:59 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pozor co pedepisujete! Lichváři běžně připisují na směnky nulu navíc
V praxi to může vést až k tomu, že si spekulant v pozici věřitele do směnky bez skrupulí napíše třeba o nulu více, než činí skutečně půjčená částka, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Spekulanti, lichváři i některé úvěrové firmy a právníci, kteří cílí na lidi v dlouhodobé finanční tísni, je nechávají podepisovat bianko směnky, aby z nich následně vytřískali mnohonásobně více. Třeba i dům. Píše o tom pondělní Právo.

Že tento na první pohled nevině vyhlížející kus papíru už přivedl nemálo lidí na okraj propasti, potvrdil Právu Ladislav Derka z Vrchního soudu v Praze.

"Očividně narůstá počet námitek dlužníků adresovaných soudu, že směnku nepodepsali. Obvykle tvrdí, že podpis je falešný. Jenže při bližším zkoumání se v drtivé většině případů ukáže, že to není pravda a k jejich námitce je vedla jen snaha dostat se ze zoufalé situace," uvedl Derka. Bianko směnku klient podepisuje neúplně vyplněnou. Chybí na ni často definitivní částka, která se doplňuje dodatečně.

V praxi to může vést až k tomu, že si spekulant v pozici věřitele do směnky bez skrupulí napíše třeba o nulu více, než činí skutečně půjčená částka. A jsou-li další formální náležitosti směnky v pořádku, zavře se nad dlužníkem pomyslná černá tůň.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články