Pozor na energetické průkazy, inspekce chce po důchodkyni 100 tisíc korun

11. 7. 2015 – 1:37 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pozor na energetické průkazy, inspekce chce po důchodkyni 100 tisíc korun
Informace o povinnosti mít energetický průkaz se k některým prodávajícím nedostala. Kontroly energetických průkazů zpřísňují. Inspekce chce po důchodkyni 100 tisíc korun Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od začátku července došlo ke zpřísnění kontrol energetických průkazů. Změna se dotkne i realitních kanceláří, které teď musí v inzerátech zveřejňovat na nemovitosti energetickou třídu budovy. V případě, že teď realitka od vlastníka nemovitosti neobdrží průkaz, budou podle novely muset v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G, jinak se vystaví sankcím nejen prodejce, ale i realitní kanceláře.

Už padly i pokuty za chybějící energetické štítky

Informace o povinnosti mít energetický průkaz se k některým prodávajícím nedostala. Na neznalost zákona doplatila důchodkyně z Moravy. O příběhu paní Věry informoval jako první iDNES.cz. Věra se před rokem rozhodla, že prodá dům na venkově a odstěhuje se do města. Prodej svěřila do rukou místní realitní kanceláře, která se měla o vše postarat.

Věře se krátce po prodeji domu ozval kontrolní orgán – Státní energetická inspekce (SEI), která chtěla předložit energetický průkaz prodané nemovitosti. Jenže ten paní Věra neměla. Kontaktovala tedy realitního makléře, jenže ten jí sdělil, že energetický průkaz nebyl součástí jeho služeb a že si jej měla zařídit sama.

Jenže neznalost zákona neomlouvá, takže paní Věře hrozí, že za porušení zákona a prodej nemovitosti bez energetického průkazu bude muset zaplatit pokutu až ve výši 100 tisíc korun.

Někteří se také domnívají, že mohou PENB nahradit fakturami za energie. Tato domněnka je však zcela mylná. Zákon umožňuje výjimku pouze u prodejů bytových jednotek, nikoli u prodejů či pronájmů celých nemovitostí. I takovým jednáním se tedy prodávající vystavují riziku vysoké pokuty ze strany SEI,“ řekl pro iDNES.cz Jiří Pech ze společnosti PKV Build.

Každý dvacátý energetický průkaz bude kontrolován

Státní energetická inspekce zesílí kontrolu energetických průkazů. V novele zákona je přímo uvedeno, že minimálně pět procent vystavených průkazů z předchozího období bude teď kontrolováno. Inspekce má v plánu více dohlížet nejen na plnění povinnosti vlastnictví průkazu, ale také i na jeho kvalitu ze strany zpracovatelů.

Pozor na záludnosti. Bytové domy průkazy mít sice nemusí, ale pokud se v rámci domu prodává byt, průkaz energetické náročnosti vyžadován je. Majitel bytu v takovém případě musí vyzvat písemně SVJ o vystavení ověřené kopie průkazu na celý dům. „Pokud tak majitel neučiní, hrozí mu postih za to, že k prodeji bytu nezajistil od SVJ průkaz. Do doby než tento průkaz od SVJ obdrží, musí o svém bytě nechat inzerovat nejhorší energetickou třídu G. To samozřejmě snižuje šanci na rychlý prodej bytu,“ varuje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. Od 1. ledna 2016 navíc bude třeba energetický průkaz i pro pronájem bytu či kanceláře.

-František Veselý | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články