Pozor na podvodné nabídky úvěrů! Jak je poznat?

18. 4. 2018 – 0:00 | Úvěry | red | Diskuze:

Pozor na podvodné nabídky úvěrů! Jak je poznat?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Na českých inzertních serverech se objevují na první pohled lákavé nabídky úvěrů. Jejich cílem je ale pouze vylákat „vratnou zálohu“ od důvěřivých lidí. Jak je poznáte?

Každý poskytovatel či zprostředkovatel úvěrů v České republice musí mít licenci či být registrován jako přeshraniční subjekt u České národní banky (ČNB). Tolik ukládá zákon o úvěru pro spotřebitele účinný od 1. 12. 2016. Pořád se ale vyskytují subjekty, který zákon nerespektují – a snaží se podvodným způsobem od lidí vylákat peníze.

Jednou z nich je společnost VitaServNet s.r.o., která bez příslušné licence uzavírala smlouvy o zprostředkování spotřebitelských úvěrů pro své zákazníky. Za to si vysloužila pokutu ve výši 500 000 Kč od České národní banky. Podle informací redakce ale společnost dále své služby nabízí – a navíc porušuje i další ustanovení zákona.

Se společností VitaServNet je spojen e-mail jandera.fincentrum@gmail.com, na který směřují odpovědi stále aktivních inzerátů s nabídkou úvěru. Jedná se pravděpodobně o fiktivní jméno. V každém případě žádný Jiří Jandera, který dle inzerátů za e-mailem stojí, nemá žádnou registraci u České národní banky, obdobně jako VitaServNet. Navíc e-mail vytváří dojem příslušnosti k finančně poradenské společnosti Fincentrum. Ta ale jakoukoli souvislost s činností „Jandery“ či VitaServNet odmítá a naopak podala podnět ČNB.

Text inzerátu

Perfektní nabídka nebankovního úvěru bez poplatků a bez ručitele od 40.000 Kč až do 1.500.000 Kč. Individuální přístup ke každé žádosti, díky čemu může úvěr získat téměř každý žadatel. Výše měsíčních splátek a doba splatnosti se dá přizpůsobit vašim možnostem. Tato nabídka platí pro celou ČR. Vytvoření konkrétní nabídky zcela zdarma a nezávazně na emailu.

Zprostředkování úvěru nebo podvod?

Inzeráty nabízejí zprostředkování úvěru. Pokud potenciální klient ale projeví zájem, je požádán o „vratnou kauci za poskytnutí úvěru“. Vedle zprostředkování půjček bez řádné licence je toto další bod, který zakazuje zákon o úvěru pro spotřebitele:

„Před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu nebo jinou platbu s výjimkou práva na náhradu daní, správních poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění a účelně vynaložených nákladů na ocenění předmětu zajištění spotřebitelského úvěru.“

Zákon č. 257/2016 Sb., § 83, odst. 1., věta první

Důvodem pro toto ustanovení zákona byly zejména některé podvody, které otřásly Českou republikou. Nejvýznamnější a největší byl zřejmě projekt EDBUSY (Edukační business systém), který vyškolil důvěřivé zájemce o úvěr za přibližně 0,5 mld. Kč. Kořenem podvodu byl výběr „vratné zálohy“ obdobně jako u současných aktivních nabídek. Zálohu ani výhodný úvěr ale nikdy nikdo nedostal.

Po policejním zásahu a zadržení organizátorů podvodu EDBUSY vznikl obdobný projekt na stejném principu – Company Management.

VitaServNet aneb Důvěryhodnost především…

Zájemce o úvěr, který se ozve na e-mail Jiřího Jandery, následně podepíše smlouvu se společností VitaServNet. V rámci smlouvy se klient zavazuje zaplatit „vratnou zálohu“. Např. u smlouvy na 200 tis. Kč na 72 měsíců, kterou má redakce k dispozici, činí 9 587 Kč.

„Zálohu“ přitom má klient zaplatit společnosti bez licence ke zprostředkování úvěrů – a společnosti, jejíž jediný jednatel a společník Aleš Machač má svůj podíl ve společnosti postižený pro jistotu hned dvěma exekucemi. Celkem je na něj vedeno 15 exekucí.

-Petr Zámečník | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,420
USD 23,690 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články