Pozor na vysoké účty za telefon! SMS hacker vás okrade rychle

3. 10. 2013 – 14:48 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pozor na vysoké účty za telefon! SMS hacker vás okrade rychle
Lidé podle výpisů zjistili, že jim byly naúčtovány platby za posílání prémiových sms na číslo 909 49 99, a to i třeba v noci, aniž by to na svém telefonu vůbec zaznamenali. Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

POZOR, podívejte se na telefonní účet, mohli na vás zaútočit hackeři! O stovky až tisíce korun navíc totiž musí zaplatit stovky, možná tisíce lidí, kterým bez jejich vědomí odešly z jejich telefonního čísla placené sms ve formátu 909 44 99. Víme, jak se proti tomu bránit!

Řada zákazníků Vodafone, O2 i T-Mobile, bylo v těchto dnech nemile překvapeno, když zjistili, že se jim běžný měsíční účet za telefon zvýšil o několik stovek, v horších případech až o několik tisíců korun.

Lidé podle výpisů zjistili, že jim byly naúčtovány platby za posílání prémiových sms na číslo 909 49 99, a to i třeba v noci, aniž by to na svém telefonu vůbec zaznamenali. Číslo patrně patří španělské společnosti, která provozuje internetové stránky nvia-sms.com. Esemesky se odesílaly i v nočních hodinách, a to bez vědomí majitele čísla.

„Přišel mi účet na 2000 korun. SMS na toto číslo jsem nikdy neposlal,“ píše jeden z postižených v internetové diskusi. Podle všeho se esemesky začnou z mobilního telefonu odesílat kvůli mobilní aplikaci, která se do telefonu stáhne po zhlédnutí lechtivého videa.

„Na toto číslo posílá esemesky z aplikace pro Android (pozn. operační systém). Za každé video (+18), které zhlédnete, se odešle SMS automaticky za 99 korun. Aplikace, ale upozorňuje, že při instalaci může odesílat Premium SMS,“ říká jiný postižený. Problém také může nastat, pokud má postižený člověk mobilní telefon z druhé ruky. Tam může totiž být aplikace už nainstalovaná.

Jak se proti tomu bránit?

V momentě, kdy vám přijde účet za tyto sms, je většinou už pozdě a požadovanou částku budete muset zaplatit. Bránit se proti odesílání takovýchto SMS můžete, pokud se aplikace odinstaluje z vašeho chytrého telefonu. Je nutné také odeslat pro jistotu SMS ve tvaru STOP, na číslo které je vytvořeno s pěti prvních cifer, tedy například 909499*

Existují také aplikace pro chytré telefony, které umí blokovat vybraná telefonní čísla.

Jak poznat nebezpečné SMS?

Uživatelé mnohokrát ani netuší, že něco objednali. Proč? Nevěnovali před odesláním SMS dostatek času obeznámení se s podmínkami a cenou dané služby. Prvním poznávacím znakem je předvolba 90 (900, 901, 902, 903, 904, 906, 907 a 909), druhotným může být délka čísla.

Částku definuje poslední dvojčíslí. U takzvané Short Code SMS, které reprezentuje například číslo 90520, zaplatíte 20 korun. U premiových SMS, které jsou šesti místné je situace stejná.

U MT Premium SMS částku definuje poslední trojčíslí (například u čísla 90577250 zaplatíte 250 korun) Existují také prémiové předvolby, kdy o výše sms rozhoduje čtvrtá a pátá číslice. (například u čísla 905777508 zaplatíte 77 korun)

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články