Práce je málo, cizinci mimo EU nedostanou v Česku pracovní povolení

10. 3. 2010 – 10:32 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Práce je málo, cizinci mimo EU nedostanou v Česku pracovní povolení
Práce je málo i pro občany EU, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Cizincům, kteří by v budoucnu pracovat v Česku, se radikálně zhorší podmínky. Do špatné situace se zřejmě dostanou ale i ti, kteří v tuzemsku již pracují.

Až na výjimky nebudou Úřady práce vydávat cizincům ze zemí mimo Evropskou unii pracovní povolení. Život se ztíží ale také cizincům, kteří již nyní v Česku pracují. Ve chvíli, kdy se přiblíží vypršení jejich pracovního povolení, totiž úřady práce budou nutit zaměstnavatele, aby deklarovali jejich místo jako volné. Informaci přinesly středeční Lidové noviny.

Podle deníku naordinovalo přísnější postup úřadům práce ministerstvo práce a sociálních věcí. "Jde o doporučení s ohledem na stávající situaci na trhu práce," uvedla pro Lidové noviny mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Opatření by se podle ní mělo týkat hlavně opatření nekvalifikovaných zaměstnanců ze třetích zemí, tedy například Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu či Mongolska. "Vždy by se měla zohlednit situace konkrétního člověka," dodala Filipová.

V únoru přišlo o legální zaměstnání v Česku více než 2200 cizinců, dlouhodobě počet zahraničních zaměstnanců klesá od listopadu 2008.

 

<%Anketa12%>

 

Nejvíce zahraničních pracovníků zaměstnaných v Česku dlouhodobě pochází ze Slovenska, v únoru jich u nás pracovalo více než 96 tisíc. Na druhé příčce se dlouhodobě umisťují Ukrajinci, na třetím Poláci.

(Parlamentnilisty.cz)

Kam dál?

- Práce v zahraničí: Jaké profese chtějí v okolních zemích?

- Recese pokračuje: Lidé se bojí o práci, nebojí se již o peníze v bankách

- Práce přibývá pomaleji než zájemců. Kde si vyděláte nejvíce?

- Důchodce už nebude možné v práci diskriminovat

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,360 24,480
USD 23,100 23,280
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články