Práce je nedostatek, kde vás nejlépe zaplatí? Stále v IT oborech!

21. 4. 2011 – 15:03 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Práce je nedostatek, kde vás nejlépe zaplatí? Stále v IT oborech!
Například průměrná mzda projektantů a analytiků je podstatně vyšší než třeba u IT odborníků, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

I když uchazeči o práci požadují plat v průměru jen 27 300 Kč, firmy se předhánějí ve výši platu a nabízejí průměrně IT specialistům v současnosti 41 060 korun.

"Tři z deseti nejžádanějších oborů na českém trhu práce se řadí do IT segmentu. Jde o oblasti vývoj aplikací a systémů, konzultace, analýzy a projektové řízení a do třetice o správu systémů a HW. Souhrnná poptávka po pracovnících z IT segmentu tvoří 15 procent námi sledované celkové poptávky po práci," uvedl analytik společnosti LMC Ondřej Mysliveček.

Vývoji poptávky firem po specialistech z jednotlivých oborů odpovídá i přehled konkrétních nejžádanějších profesí. Na prvním místě jsou programátoři vyvíjející systémy a aplikace, následovaní IT konzultanty.

Kolik si vyděláte za práci ve svátek?

 

Mezi vývojáři firmy poptávají především specialisty v Javě a ty, kteří ovládají více programovacích jazyků a jsou tedy pro firmy univerzálně využitelní na různých typech projektů. Jde o cennou konkurenční výhodu v situaci, kdy se v IT postupně prosazuje trend najímání kontraktorů na jednotlivé projekty, jako je tomu běžně v západních zemích.

Průměrná vyšší nabízená mzda než požadovaná kopíruje dlouhodobý trend na trhu práce. Uchazeči si obecně říkají o méně peněz, než jim jsou firmy ochotny nabídnout. Mezi jednotlivými skupinami zaměstnání jsou však v platech IT odborníků poměrně velké rozdíly.

 

Mzdová kalkulačka Mzdová kalkulačka pro rok 2011

 

Například průměrná mzda projektantů a analytiků je podstatně vyšší než třeba u IT odborníků, kteří se podílejí hlavně na obsluze informačních technologií a systémů (operátoři a obsluha výpočetní techniky).

IT služby jsou koncentrovány především ve větších městech a příměstských aglomeracích. Dominuje Praha a okolí a dále Brno. V některých regionech mimo oblasti, kde se soustředí pobočky velkých zahraničních společností, registrují portály Jobs.cz a Prace.cz daleko nižší poptávku po odbornících s IT specializací. Charakteristický je například karlovarský region, kde převládá nabídka výrobních pozic a služeb v oblasti lázeňství a cestovního ruchu. Typických IT pozic je zde zaměstnavateli poptáváno pouze několik jednotek.

Nabídky práce v oborech:

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články