Práce na černo bude pokutována až 100 tisíci, jaké další změny přibudou?

16. 5. 2011 – 18:50 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Práce na černo bude pokutována až 100 tisíci, jaké další změny přibudou?
Přísnější metr chystá ministerstvo práce a sociálních věcí také na agentury práce | zdroj: NašePeníze.cz

Jednorázová pokuta deset tisíc, opakovaně až do stotisícové částky má nově hrozit lidem, kteří budou vykonávat pravidelné zaměstnání bez zaměstnaneckého poměru.

Běžnou firemní praxi, která šetří náklady pojištění, chce omezit nový zákon o zaměstnanosti, který ve středu posoudí vláda.

"Na základě navrhované nové definice nelegální práce bude možné postihnout výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah, tedy na základě na základě jiné, zejména občanskoprávní smlouvy," plánují zákonodárci v čele s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09).

Za nelegální práci bude podle nové úpravy považovaný výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah. Závislou práci přitom zákoník práce definuje jako činnost, při které podřízený zaměstnanec jedná podle pokynů, ve jménu a na náklady nadřízeného zaměstnavatele za mzdu nebo jinou odměnu v pracovní době nebo jinak stanovené době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.

Když nebude fyzická osoba schopná se při kontrole na pracovišti prokázat, jakým způsobem je zaměstnaná, zaplatí místo současné pětitisícové pokuty sankci ve výši 10 tisíc korun. Takovou pokutu bude moci zaměstnanec pracující "na černo" dostat opakovaně až do částky 100 tisíc korun. Navíc se má zvýšit i pokuta za nelegální práci, která je kvalifikovaná rovnou jako přestupek podle zákona o zaměstnanosti, a to ze stávajících 10 na 100 tisíc korun.

Norma má také omezit zneužívání příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zefektivnit podporu tohoto zaměstnávání na chráněných pracovních místech.

Stát vyplatil zaměstnancům na práci hendikepovaných jen v roce 2010 více než třímiliardový příspěvek. "Předpokládáme, že na základě novelou upravených podmínek dojde ke snížení vyplácených příspěvků zejména díky eliminaci fiktivního zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Takto uspořené prostředky budou využity pro další podporu skutečného zaměstnávání osob se zdravotním postižením," jsou přesvědčeni autoři zákona.

Odmíntli jste práci? Přijdete o podporu!

Další novinkou má být zrušení podpory při hledání práce pro člověka, kterému úřad práce už jednou místo našel, ale on ho svévolně opustil nebo o něj přišel z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. V takovém případě má být hříšník z evidence uchazečů o zaměstnání na půl roku vyřazený.

Přísnější metr chystá ministerstvo práce a sociálních věcí také na agentury práce. Tyto firmy budou muset být nově pojištěné do výše trojnásobku přepokládaného měsíčního výdělku všech svých klientů. Opatření má agenturní zaměstnance ochránit ve chvíli, kdy agentura zkrachuje, aby nezůstali bez prostředků.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,720
USD 23,280 23,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články