Práce: Po kolika letech dostanete přidáno a kdy se vyplatí odejít?

18. 7. 2013 – 0:01 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Práce: Po kolika letech dostanete přidáno a kdy se vyplatí odejít?
Překvapivým zjištěním však je, že u zaměstnanců bez maturity většinou průměrný plat roste i po více než deseti letech na jedné pozici. Foto:SXC, TEXT:MED | zdroj: NašePeníze.cz

V případě, že jste držitelem maturitního vysvědčení, měli byste vážně zvažovat změnu své pracovní pozice nejpozději po deseti letech. Po této době v téže firmě totiž začíná průměrný plat zaměstnanců klesat až o 12 procent.

Naopak nejvíce máte šanci si na své pozici polepšit během prvních pěti let, kdy průměrné mzdy napříč odvětvími rovnoměrně rostou. Následující čtyři roky je stagnace, a pak již zmíněný pokles.

Překvapivým zjištěním však je, že u zaměstnanců bez maturity většinou průměrný plat roste i po více než deseti letech na jedné pozici. Nízké vzdělání však stále není vhodnou strategií na pracovním trhu. Ani nejvyšší průměrný plat zaměstnanců bez maturity totiž nedosahuje výše průměrného nástupního platu těch, kteří maturitu získali.

„Je zřejmé, že změna pozice může být účinným nástrojem pro zachování růstu platu. S narůstajícím vzděláním plat roste, zároveň se výrazně zvyšuje důležitost kariérního postupu. Čím vyšší vzdělání člověk získá, tím větší propad jej čeká, pokud na jediné pozici prožije více než deset let,“ říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz. Dodává, že při dlouhém setrvání na jedné pozici hrozí, že zaměstnavatel tento fakt vyhodnotí jako stagnaci a tomu přizpůsobí i plat.

Vývoj průměrné mzdy na jedné pracovní pozici v čase

Délka práce na aktuální pozici Průměrný plat (v Kč) Změna (v Kč)
Méně než 1 rok 22 642 0
1 až 2 roky 25 662 3012
3 až 5 let 28 654 2902
6 až 10 let 28 822 258
více než 10 let 25 648 -3174

Zdroj: Platy.cz

Pokud bychom se podívali na průměrný plat zaměstnanců s postgraduálním vzděláním a příliš dlouhou prací na jednom místě, je jejich plat až o pětinu nižší než u stejně vzdělaných lidí pracujících na jedné pozici kratší dobu. „Přínos vyššího vzdělání k výši platu se tak téměř stírá,“ říká Němec.

Znatelný rozdíl je rovněž možné vypozorovat mezi vývojem v soukromém a státním sektoru. Zatímco u soukromníka, bez ohledu na to, zda českého nebo zahraničního, se po deseti letech dočkáte nižšího platu, ve státní sféře a v družstvech se platy zvedají i po této době.

Nejlépe placené obory dle nabídek práce

 

 

 

 

 

 

Nejvyšší průměrné platy v okresech

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,420
USD 23,690 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články