Práce v zahraničí: Jaké profese chtějí v okolních zemích?

12. 2. 2010 – 19:32 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Práce v zahraničí: Jaké profese chtějí v okolních zemích?
Práce v zahraničí je méně, ale stále je; Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zajímá Vás práce v zahraničí? Poradíme kde ji hledat bezpečně, bez záloh a poplatků. Co je k tomu potřeba?

Může se hodit: Mzdová kalkulačka | Nabídky práce | Úřad práce - adresář

Odborníci ze zahraničí upozorňují, že vlivem krize je značný úbytek pracovních míst a nedoporučují hledat práci až na místě jak tomu bylo dříve zvykem u mnoha lidí.

 

Práce v zahraničí je, ale vybírají si...

 

..například..

Ve Velké Británii mohou najít práci a uplatnění především počítačoví grafici a programátoři, zdravotnický personál či kvalifikovaní pracovníci v chemickém průmyslu.

Španělsko se v současné době potýká s druhou nejvyšší nezaměstnaností v Evropské unii (19,4 %). Kromě tradičních odvětví, jako jsou sběr ovoce nebo turistický ruch, je volných míst v ostatních sektorech dle španělských poradců velmi málo.

V Norsku a Švédsku je poptávka zejména po zdravotnickém personálu, učitelích, řidičích či pracovnících v gastronomii. Alespoň základní znalost švédštiny a norštiny je pro práci v těchto skandinávských zemích nezbytná. Švédsko-norského dne se na počátku prosince zúčastnilo nejvíce návštěvníků, a to více než 60 lidí.

V rámci Maďarského dne padly i konkrétní pracovní nabídky od zástupců společnosti Exxon Mobil. V Maďarsku chybí svářeči, zámečníci a personál zdravotnických a sociálních služeb. Znalost maďarštiny není pro práci v této zemi nutná, postačí angličtina nebo němčina.

 

<%Anketa12%>

 

Nic před nástupem do práce v zahraničí nepodceňte

 

Zájemci o práci v zahraničí by neměli podcenit především přípravu na odjezd do vybrané země a odjíždět bez smluveného pracovního poměru. Informace o životních a pracovních podmínkách vybraných států mohou zájemci získat od poradců sítě EURES na kterémkoliv úřadu práce v ČR.

 

Aplikace EURES pro zájemce o práci v zahraničí

 

Zásada volného pohybu pracovních sil v Evropské unii znamená, že můžete získat zaměstnání v kterékoli zemi EU, jakož i v Norsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku (jinými slovy v zemích EHP) a Švýcarsku.

Pouze přibližně 2 % evropských občanů žijí a pracují v jiném členském státu, než je jejich země původu. Práce v zahraničí nicméně přináší několik výhod, protože otevírá možnosti...

...získat nové odborné a osobní dovednosti, to znamená rozvíjet svou kvalifikaci, sebevědomí a komunikační dovednosti

...získat nové postřehy a různé perspektivy, to znamená rozšiřovat své kulturní povědomí a naučit se cizí jazyk či se v něm zdokonalit

...zvolit si zaměstnání, které vám nejlépe vyhovuje, to znamená najít trvalé, dočasné nebo sezónní zaměstnání

 

Co pro vás může portál EURES udělat?

 

Prostřednictvím portálu EURES získáte přístup k důležitým informacím o mobilitě pracovníků, k funkcím pro vyhledávání zaměstnání a rovněž k síti přibližně 800 poradců EURES, kteří jsou připraveni vám pomoci. Například...

pokud kliknete na odkaz „Vyhledat pracovní místo“, získáte přístup k nabídce volných pracovních míst ve 31 zemích EU, která je aktualizovaná v reálném čase.

Pokud se bezplatně zaregistrujete mezi zájemce o zaměstnání v sekci „Můj EURES“, můžete si vytvořit vlastní životopis a zpřístupnit jej registrovaným zaměstnavatelům a poradcům EURES, kteří pomáhají zaměstnavatelům hledat vhodné kandidáty.

 

Připravte se na práci ve vybrané zemi

 

V části „Život a práce“ se můžete dobře připravit a lépe se informovat o aktuálním stavu v oblasti zaměstnanosti a o životních a pracovních podmínkách v jiné zemi EHP.

V této části rovněž najdete informace o tom, na kterých pracovních trzích zemí EHP platí omezení během přechodného období pro občany Bulharska a Rumunska a deseti členských států, které do EU vstoupily dne 1. května 2004.

Pokud kliknete na odkaz „Kontaktovat poradce EURES“, nebo pokud kontaktujete místní či regionální kancelář pro zaměstnávání, získáte přístup k řadě informačních nástrojů a můžete získat rady týkající se mnoha praktických, právních a administrativních otázek, které souvisejí s hledáním a přijímáním pracovní nabídky v zahraničí.

Pokud vás zajímá, jaké praktické kroky podniknout pro získání zaměstnání a přestěhování se do zahraničí, potom si prostudujte kontrolní seznamy uvedené na webové stránce „Jste absolventem vysoké školy?“. Najdete zde užitečné informace z vyhledavačů zaměstnání týkající se usazení v cizí zemi.

Zaměstnavatelé mohou prostřednictvím účtu Můj EURES vyhledávat životopisy uchazečů o zaměstnání, vytvářet a ukládat vyhledávací profily a nechat si zasílat e-mailem upozornění.

Služba Můj EURES je pro uchazeče o zaměstnání i zaměstnavatele zdarma.

Kam dál?
Nejlepší benefity v práci jsou peníze a volno navíc
- Recese pokračuje: Lidé se bojí o práci, nebojí se již o peníze v bankách
- Práce přibývá pomaleji než zájemců. Kde si vyděláte nejvíce?
- Důchodce už nebude možné v práci diskriminovat
- V roce 2009 se práce hledala opravdu těžko, platy ale rostly

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články