Práce: Zaměstnancům skončily zlaté časy

25. 5. 2009 – 9:14 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Práce: Zaměstnancům skončily zlaté časy
Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ještě začátkem roku 2008 se říkalo, že firmám chybí lidé. Zaměstnanci si „vyskakovali“, chtěli od šéfů různé výhody a o práci se nebáli. Když je vyhodili, zakotvili vedle. Dnes se z nich stávají patolízalové a jsou rádi, když dostanou třeba jen stravenky. Strašák KRIZE na ně funguje dokonale. Kam to ale půjde dál?


S těmi patolízaly přišla nedávno agentura Reuters. Podle její zprávy si zaměstnanci začali opět brát servítky. Jednoduše – na všechno šéfovi kývnou. Podlézají, aby povýšili nebo si přinejmenším zachovali v době finanční krize místo. Šéfové pak nemají zpětnou vazbu a mohou projít třeba i zcela nesmyslné nápady. Ale to už je věc jiná. České zaměstnance spíš trápí něco jiného. Přišel soumrak benefitů, které byly dříve standardní. Kdo by si před dvěma třemi roky pomyslel, že pětitýdenní dovolená je něco zvláštního. Ano, týden navíc ke čtyřem týdnům dovolené ze zákona je už benefit. Nebo stravenky dotované z poloviny zaměstnavatelem. Nebo mobil. V lepším případě auto. Za všechno je dnes zaměstnanec vděčný. Nastává tedy opravdu soumrak benefitů?

- Práce: Krize nekrize, odborníci chybí stále v mnoha oborech
- Bez práce je stále více lidí, nezaměstnanost je nejvyšší od ledna 2007
- Češi jsou při změně práce opatrnější, zajímá je finanční stabilita
- Dělník, asistentka, administrativní pracovník a elektrikář byly v dubnu nejžádanější profese
- Práce v EU: Mladí Češi jsou ochotní pracovat v zahraničí, práce je však méně

Hlavně, že jste stabilní

Aleš Křížek má na vizitce „country manager“. Je to šéf české pobočky agentury Robert Half, která se specializuje na vyhledávání a výběr odborníků na stálý pracovní poměr i na časově omezené projekty s důrazem na etiku, profesionalitu a individuální přístup. Našemu časopisu v otázce soumraku zaměstnaneckých výhod odpověděl: „Neočekáváme, že by se spektrum benefitů nadále rozšiřovalo, spíše naopak. Zcela nepochybně pozornost uchazečů a zaměstnanců se nyní obrací ke mzdě, k výši fixní mzdy a ke stabilitě firmy než k nabídce benefitů.“ Tím potvrdil, že se dnešní uchazeči o práci o benefity moc nezajímají. Vlastně spíše jen o to, aby nějakou práci dostali.

Mobil už není běžný benefit

Přitom ale podle studie Salary & Benefits Guide 2008-2009, která probíhala ještě před vypuknutím krize, tedy v druhé půli roku 2008, byla nabídka benefitů v oblasti financí a účetnictví stabilní. Na šesté příčce mezi nejžádanějšími výhodami se objevil 13. plat, který před třemi lety zaujímal pátou pozici, pak se propadl ke dnu nejžádanější desítky a loni mu opět patřilo vysoké šesté místo. Top 10 nejžádanějších benefitů naopak opustila šestitýdenní dovolená. Minulý rok podle studie platilo, že zaměstnanci chtěli od svých zaměstnavatelů víc odborného vzdělávání, naopak tradiční bonusy jako stravenky nebo občerstvení a u specializovaných pozic například i mobilní telefon nebo notebook stále nepovažovali za výhodu, ale za samozřejmost. Dnes je to jinak. V rámci firemních úspor se třinácté platy hojně ruší, stejně jako možnosti využívat služební auta. A pořádat nějakou teambuildingovou akci? Firmy zajišťující tyto týmové akce hlásí velký pokles zájmu.

Platy: Konec růstu

Kdo se nepřizpůsobí trhu, toho čeká pád. Zlaté časy pro zaměstnance skončily. A s pádem  benefitů končí i růst mezd. Lidí je najednou dost. Závěr loňského roku byl totiž ve znamení nebývalé vlny propouštění. Prosincová míra nezaměstnanosti vystoupila na 6 %, což znamenalo nejprudší měsíční nárůst za posledních deset let. Úřady práce v současné době registrují více než půl milionu uchazečů o práci, procenta atakují hranici osmi procent. Nezaměstnanost podle statistiků stále narůstá, i když pomaleji než počátkem roku. I mzdy v současné době stagnují. Na některých pozicích dokonce klesly, i když v předchozích letech rostly o desítky procent. Vyplývá to opět ze zmíněného průzkumu Salary & Benefits Guide 2008–2009 personální agentury Robert Half. „Velmi zjednodušeně můžeme říct, že nástupní mzdy se na mnoha pozicích vyžadujících spíš nižší praxi vrátily až na úroveň roku 2007,“ dodal Křížek.

Bez praxe, bez práce

Půl milionu lidí nemá práci, ale volných míst je podle pracovních úřadů jen kolem 65 tisíc. Došlo k tomu, že poptávka po zaměstnání převýšila nabídku. „Ano, u mnoha pozic již poptávka po zaměstnání převyšuje nabídku. Nicméně u specializovaných pozic, na které se zaměřujeme, byl a vždy bude nedostatek kvalifikovaných kandidátů z praxí. Jako příklad můžeme uvést daňové poradce, odborníky v oblasti účetnictví s mezinárodními zkušenostmi,“ říká šéf agentury Robert Half Aleš Křížek. Letošní rok je těžký zejména pro firmy z automobilového, sklářského či textilního průmyslu a jejich subdodavatele. Těžší časy zažívají i absolventi bez praxe. „Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Zatímco v minulosti firmy velmi často investovaly do zaškolování nováčků, v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti a mohou danou pozici zastávat okamžitě,“ doplňuje Křížek.

Trochu života do toho umírání

Bude lépe? Porostou zase někdy platy? Bude většina zaměstnanců zase moct říct svému šéfovi, že ten jeho plán má mouchy? Bohužel, v dohledné době zřejmě ne. „Kvůli zpomalování ekonomiky bude růst mezd velmi mírný. Řekl bych, že to bude jeden z nejnižších růstů mezd v historii České republiky. Očekávám, že mzdy porostou tak 2 – 3% tempem,“ řekl serveru Měšec.cz analytik Petr Sklenář ze společnosti Atlantik. Krize, propouštění a všechny ty nepříjemnosti kolem mají však jisté výhody. Lidé si začali své práce vážit. Krize má pozitivní dopad na loajalitu zaměstnanců vůči firmě. Lidé se budou aktivněji zajímat o situaci své firmy, budou sledovat vývoj trhu; společnosti naopak nebudou nabízet závratné platy či benefity. Navíc budou podle magazínu HR Forum vznikat nové platformy a modely pracovního poradenství. Otevírají se například takzvané „jobshopy“. Původní nápad pochází z Velké Británie, kde síť jobshopů funguje již řadu let a je zaměřena na pracovní poradenství. Návštěvník tu má k dispozici zdarma počítačový terminál s pracovními příležitostmi, věnuje se mu odborný pracovník, který poradí a vysvětlí aktuální trendy.


Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články