Pracující důchodci by měli mít vyšší penzi. Chce to prosadit ODS

14. 9. 2010 – 20:25 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pracující důchodci by měli mít vyšší penzi. Chce to prosadit ODS
ODS má v úmyslu změnit i systém valorizací penzí tak, aby lépe odrážela růst cen u výrobků a služeb, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pracujícím důchodcům by podle návrhu ODS měla stoupnout výměra důchodu o 0,8 procenta výměrového základu za odpracovaných 360 dní. Na úterní tiskové konferenci to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

V současnosti důchodcům stoupá jejich výměra o 0,4 procenta za 360 dní. ODS hodlá tuto sazbu zvýšit, aby motivovala důchodce k legálnímu zaměstnání.

"Není pravda, že důchodci berou mladým práci. To je pouze předsudek, který není pravdivý, protože z demografického vývoje je zřejmé, že počet mladých bude klesat, a proto je aktivní stáří naším cílem," řekl Nečas.

 

Spočítejte si svůj důchod: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

ODS má v úmyslu změnit i systém valorizací penzí tak, aby lépe odrážela růst cen u výrobků a služeb, které nakupují především senioři. "Podle nás by valorizace měla být nejen taková, aby neklesl reálný příjem důchodců, ale aby odrážela růst jejich životních nákladů," dodala první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

 

<%Anketa58%>

 

Nečas také opětovně připomněl nezbytnost penzijní reformy. "Nelze si nalhávat, že si vystačíme jen s průběžným penzijním systémem, z něhož pochází 95 procent příjmů dnešních důchodců," konstatoval. Přesnou koncepci reformy zatím premiér nenastínil. Naznačil však, že ODS je proti povinným odvodům do penzijních fondů.

Vláda podle ministerského předsedy hodlá vybudovat systém fondů na principu partnerství veřejného a soukromého sektoru, přičemž se uvažuje i o veřejnoprávním fondu nižšími výnosy, který by však byl maximálně bezpečný.

 

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Které vaše roky jsou pro výpočet důchodu nejdůležitější?

- Zrušení povinného odchodu do důchodu? V Británii už o něm uvažují

- Spoření na důchod si většina Čechů podle průzkumu nemůže dovolit

- Průměrný starobní důchod je 10 065 korun, na jednoho důchodce platí 2,19 lidí

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články