Prada bude první italskou společností, která vydá akcie v Hongkongu

27. 1. 2011 – 18:33 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Prada bude první italskou společností, která vydá akcie v Hongkongu
Prada dala přednost Hongkongu před Milánem a to jí může přinést vyšší zhodnocení akcií, Foto: Prada | zdroj: NašePeníze.cz

Jedna z nejznámějších módních firem světa, italská Prada, se rozhodla pro vydání nové emise akcií, jako první italská firma je umístí na burze v Hongkongu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Emise akcií by měla Pradu ocenit na více než šest miliard eur (145,44 miliardy korun). Pokud bude emise úspěšná, stane se z Prady zároveň největší evropská módní firma.

"Věříme v úspěšný rozvoj naší skupiny, můžeme čelit nadcházejícím výzvám s klidem a využít těch nejlepších příležitostí, které nám nabízí mezinárodní kapitálový trh," uvedl výkonný ředitel společnosti Patrizio Bertelli.

Prada, kterou proslavilo hlavně používání inovativních textilií, nekonvenční styl a elegantní kabelky, plánovala na vstup na finanční trhy již nejméně třikrát, ale kvůli špatným podmínkám na finančních trzích emisi akcií vždy zrušila.

Přesný plán emise akcií zatím Prada nezveřejnila.

Prada dala přednost Hongkongu před Milánem a to jí může přinést vyšší zhodnocení akcií. Analytici nicméně varují, že kvůli tomu by společnost mohla přijít o zájem investorů z Evropy a Spojených států.

"Přijdou sice o investory z Evropy a USA, ale to jim vzhledem k tomu, jaké mohou získat finance, nebude ani tak moc vadit," uvedl nejmenovaný milánský analytik.

Otazníky ohledně vstupu Prady na hongkongskou burzu si kladou i jiní. "Obchodování na burze v Hongkongu se nám nelíbí, protože chceme, aby se italské společnosti obchodovaly na italské burze," prohlásil Rene Weber ze společnosti Vontobel. "Je jasné, že velká základna klientů a investorů je právě v Hongkongu, ale to jsou investoři, kteří také investují do luxusních značek v Evropě. Takže pro to (aby Prada byla obchodována na burze v Hongkongu - pozn. red.) nevidíme žádný důvod," dodal.

Mezi hlavní konkurenty Prady patří Dior, který je součástí impéria Louis Vuitton, dále značky Hermes, Tod's, Gucci a Balenciaga, nebo Lancel a Chloe.

Prada se v poslední době ocitá pod tlakem bank, aby splatila dluh ve výši přibližně jedné miliardy eur (24,24 miliardy korun). Podle vedení firmy by nicméně finanční prostředky získané z emise akcií měly být využity hlavně na rozvoj podnikání v Asii, kde očekává v příštích třech letech růst prodejů na vyšší úrovně, než jsou nyní v Evropě.

Podobnou emisi cenných papírů v Hongkongu již vloni uskutečnila francouzská kosmetická společnost L'Occitane.

Sektor luxusního zboží zažil v loňském roce prudký nárůst. Akcie Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) byly s 57procentním růstem za rok 2010 nejlepším titulem francouzského indexu CAC40.

Emise akcií Prady by podle některých expertů mohla přimět k podobnému kroku i další módní značky. Domy jako Ferragamo nebo Moncler již uvedly, že by akcie mohly vydat, ovšem záleží na tom, jaké budou podmínky na finančních trzích.

Pradu v současné době z 95 procent vlastní rodiny výkonného ředitele firmy Patrizia Bertelliho a jeho ženy Miuccii. Zbylých pět procent vlastní italská banka Intesa Sanpaolo.

-David Vandrovec | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články