Praha se propadla v počtu mezinárodních kongresů až na 13.místo na světě

29. 6. 2009 – 12:13 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Praha se propadla v počtu mezinárodních kongresů až na 13.místo na světě
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika je až ve čtvrté desítce světového žebříčku. Praha již před dvěma lety vypadla z první desítky a opět se tak potvrzuje, že se Praze ani České republice nedaří přílákat velké mezinárodní kongresy a konference. Kongresoví turisté jsou přitom celosvětově nejlukrativnější skupinou turistů, jejich průměrná útrata bývá jednou tak vysoká než běžného turisty. Tyto údaje vyplývají z právě zveřejněných statistik Mezinárodní kongresové asociace ( ICCA).


V Praze bylo vloni uspořádáno pouze 74 velkých mezinárodních kongresů, což znamená propad na ostudné 13.místo na světě. Zatímco u většiny jiných zahraničních měst počet kongresů každoročně trvale stoupá, v případě Prahy je tomu přesně naopak.

- Česká ekonomika má zřejmě nejhorší za sebou
- Firmy: Zahraniční investice v Evropě kvůli krizi stagnují
-
Praha bude lákat turisty na internetu
- Praha je v zámoří považována za luxusní destinaci

Například ještě před pěti lety v roce 2003 se v Praze konalo 79 kongresů, zájem o Prahu pro pořádání těchto lukrativních akcí však stále klesá. \"Je velkou ostudou, že turisticky mnohem méně atraktivní Budapešť vloni dokázala přilákat 95 velkých mezinárodních kongresů, což pro Budapešť znamená 6.místo na světě.\" Uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur - AČCKA.

Největší aktivitu však vyvíjí sousední rakouská Vídeň, která vloni přílákala 139 velkých mezinárodních kongresů, což znamená 1.místo na světě. Celkem bylo v roce 2008 uspořádáno na světě 7475 velkých mezinárodních kongresů a konferencí, což znamená meziroční nárust o 15%. Velkými kongresy se rozumí taková mezinárodní akce, která měla minimálně 300 účastníků a trvala minimálně 3 přenocování.

Zatímco například město Vídeň se již dlouhodobě a celoročně snaží aktivně a systémově oslovovat a lákat všechny světové organizátory velkých mezinárodních kongresů, tak Praha a Česká republika nedělá v tomto ohledu prakticky nic.

Kongresový turista je ten nejlukrativnější na světě...

Okamura dodal: \"Město Praha a Česká republika se tak kvůli své nečinnosti stali na tomto poli totálním outsiderem. Přitom všichni z oboru cestovního ruchu víme, že kongresový turista je ten nejlukrativnější na světě, jelikož utrácí v průměru jednou tolik, co běžný turista. Je to dáno tím, že náklady na účast na kongresu a s tím spojené další služby ( ubytování, doprava, stravování, doprovodný program apod.) hradí účastníkovi firma či zaměstnavatel, ale mimo to má tento člověk samozřejmě u sebe k útratě i své peníze jako běžný turista např. na dárky atd.  Útrata kongesových turistů  je tak celkově mnohem vyšší než u běžného turisty, který si vše v rámci svého pobytu musí hradit sám.\"

Množství pořádaných kongresů v dané zemí se podle Okamury všeobecně považuje jako důležité kritérium v hodnocení vyspělosti destinace.

Co se týče žebříčku jednotlivých měst, tak nejvíce mezinárodních kongresů se vloni konalo ve Vídni a Paříži ( obě města 139), následuje Barcelona ( 136), Singapur ( 118), Berlín ( 100), Budapešť ( 95), Amsterdam ( 85), Stockholm ( 87), Seoul ( 84), Lisabon ( 83), Kodaň ( 82), Sao Paulo ( 75) a pak teprve na 13.místě Praha ( 74).

Z hlediska pořadí jednotlivých států se nejvíce mezinárodních kongresů na světě vloni konalo v USA ( 507), v první desítce dále figuruje Německo (402), Španělsko ( 347), Francie (334), Velká Británie ( 322), Itálie ( 296), Brazílie ( 254), Japonsko ( 247), Kanada ( 231) a Nizozemí ( 227). V sousedním Rakousku se vloni konalo celkem 196 kongresů, což znamená krásné 12.místo na světě.

Česká republika je až ve čtvrté desítce světového žebříčku, vloni se u nás pořádalo celkem pouze 82 kongresů...... \"Opět se tak ukazuje, že jediná Praha nabízí západní standart společensko-kulturního vyžití a zázemí, české regiony zahraniční turisty bohužel nelákají a z toho pramení i nelichotivé umístění České republiky na tomto žebříčku.\" Řekl Tomio Okamura

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články