Praha začala nepoctivým taxikářům zabavovat auta

17. 10. 2012 – 19:11 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Praha začala nepoctivým taxikářům zabavovat auta
Z celkového počtu 920 kontrol se zjistilo v pěti případech předražení, v 16 případech nevydal taxikář zákazníkovi stvrzenku z tiskárny taxametru a ve 120 případech došlo k jinému porušení zákona v silniční přepravě. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za necelé tři týdny došlo v metropoli k uložení čtyř kaucí vůči nepoctivým taxikářům v celkové výši 90 tisíc korun. Od začátku letošního roku se uskutečnilo v Praze celkem 920 kontrol, uvedl ve středu radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09).

"Ve dvou případech nebyla záruka uhrazena, a tak byly zabaveny dva automobily. Postižení taxikáři ale v krátké době kauci hned doplatili. Pro mě je to jasný důkaz toho, že tato metoda postihu je účinná. Dříve se vedení radnic sice vyžívalo v jízdách v převlecích a jiných teatrálních gestech, skutečný problém ale neřešilo," sdělil Manhart.

Od června letošního roku začala platit novela zákona o silniční dopravě, která počítá s vybíráním kaucí od řidičů vozidel taxislužby. V případě, že by řidič kauci nesložil, auto by se mu odstavilo a zadržely by se mu doklady od vozidla do té doby, dokud pokutu neuhradí. Rezort dopravy ale dostatečně předem nezajistil tisk potvrzení o zadržení vozidla, a proto policie s vybíráním kaucí otálela. Hlavní město tak ve spolupráci s policií mohlo zabavovat vozidlo taxi až od konce září, kdy ministerstvo již poskytlo do oběhu potřebné formuláře.

S nástupem nového roku se počet kontrolorů v Praze zvýšil podle Manharta ze čtyř na šest. Z celkového počtu 920 kontrol se zjistilo v pěti případech předražení, v 16 případech nevydal taxikář zákazníkovi stvrzenku z tiskárny taxametru a ve 120 případech došlo k jinému porušení zákona v silniční přepravě.

Kromě kaucí hlavní město v boji proti nepoctivým taxikářům nastavilo jasná pravidla k užívání jejich stanovišť. V případě nových stanovišť se správcem stane ten, kdo podá nejvyšší nabídku za roční pronájem daného místa. Další zásadní změnou je udílení souhlasu ze strany Prahy pro užívání těchto stanovišť. "U správcovských stanovišť si dříve udělovali souhlas správci sami a my jsme do toho nemohli zasahovat. Nově hlavní město Praha bude udělovat souhlas užívání sama," sdělil nedávno radní. U stanovišť bez správce udělí souhlas Technická správa komunikací (TSK).

Na území hlavního města je 7137 řidičů taxislužby s platnou zkouškou pro Prahu a celkem 3973 evidovaných vozidel. Cestující mohou v metropoli najít 46 stanovišť taxi, která mají svého správce. Jejich kapacita je 150 míst. Dalších 71 stanovišť je bez správce. Na místech je celkem 197 parkovacích míst.

 

Denisa Šindlerová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články