Pražské letiště loni odbavilo méně cestujích - kvůli sněhu i sopce

31. 1. 2011 – 12:38 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pražské letiště loni odbavilo méně cestujích - kvůli sněhu i sopce
Velká většina pasažérů z Letiště Praha využila už tradičně lety po Evropě, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Letiště Praha odbavilo v roce 2010 celkem 11 556 858 cestujících, což představuje mírný meziroční pokles o 0,7 procenta. V pondělí o tom informovala mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Výsledky letiště vloni významně ovlivnilo dubnové přerušení leteckého provozu nad Evropou kvůli erupci islandské sopky. Pražské letiště kvůli tomu přišlo o zhruba 200 tisíc cestujících.

"V závěru roku se pak na přepravních výkonech odrazilo rušení letů kvůli sněhovým kalamitám na řadě evropských letišť, což pro nás znamenalo úbytek zhruba 90 tisíc cestujících. V neposlední řadě se pražského letiště dotkla i plánovaná redukce nejméně rentabilních linek Českých aerolinií před zahájením zimního letového řádu 2010/2011, vycházející z jejich tříletého restrukturalizačního plánu schváleného vládou minulý rok v květnu," uvedla Lagronová.

Počet přepravených cestujících na pravidelných linkách síťových dopravců meziročně vzrostl o 1,7 procenta (7, 63 milionů cestujících) - síťoví dopravci (bez Českých aerolinií) dokonce přepravili o šest procent více pasažérů než v roce 2009. Podíl všech síťových dopravců na provozu letiště dosáhl loni 66, 1 procenta. Podíl nízkonákladových dopravců byl 22,1 procenta a charterové letecké společnosti se na provozu Letiště Praha podílely 11, 8 procenta.

Přistání a vzletů se na pražském letišti uskutečnilo v minulém roce 156 052, došlo tak k jejich meziročnímu snížení o 4,7 procenta. Pokles pohybů byl částečně způsoben vlivem působení islandské sopky v dubnu a sněhovou kalamitou na mnoha evropských letištích v prosinci minulého roku. V neposlední řadě ale pokračoval trend, který započal už v roce 2009, kdy letecké společnosti lépe obsazovaly svá letadla a v některých případech využívaly i letadla s vyšší sedadlovou kapacitou – průměrná obsazenost letadel (takzvaný load factor), která létala z Prahy/do Prahy, byla v roce 2010 zhruba 70 procent.

Počet transferových cestujících byl v minulém roce 1,3 milionu cestujících. Jejich podíl na provozu letiště byl tedy 23 procent z celkového počtu pasažérů 5,7 milionu cestujících na odletu.

Největší zájem o cestování letadlem byl v srpnu, kdy největší české mezinárodní letiště odbavilo 1,3 milionu cestujících. Nejrušnějším dnem bylo 17. září s téměř 47 tisíci pasažéry. Průměrně prošlo branami letiště každý den 31,6 tisíce pasažérů.

Prvenství mezi leteckými společnostmi s nejvyšším počtem cestujících si v loňském roce opět udržely České aerolinie. Jejich podíl na celkovém počtu odbavených pasažérů činil 43 procent. Mezi další letecké dopravce s nejvyšším počtem cestujících v roce 2010 patřily společnosti Travel Service, Wizz Air, britský easyJet a německá Lufhansa.

Velká většina pasažérů z Letiště Praha využila už tradičně lety po Evropě, které se na celkovém provozu podílely 90,5 procenta. Druhý největší podíl měly lety do Afriky, kterých bylo 4,6 procenta. Objemem 1,8 procenta se na provozu letiště podílely i lety na Blízký východ. Nárůst byl zaznamenán i u letů do Asie (0,7 procenta). Nejčastěji cestující létali na linkách mezi Prahou a Velkou Británií (1,2 milionu) a Prahou a německými destinacemi (1,1 milionu). Třetí místo v nejfrekventovanějších destinacích patří Francii (889 tisíc). Čtvrtá je Itálie s 839 tisíci cestujících. Jako páté se umístilo Rusko s 735 tisíci cestujícími.

"Provozní výsledky Letiště Praha skončily podle našeho předpokladu. Jsem rád, že i navzdory doznívající ekonomické krizi a především nepříznivým klimatickým vlivům, které nás v Evropě tento rok trápily, se nám podařilo udržet výsledky z roku 2009. V tomto roce očekáváme nárůst počtu odbavených cestujících o dvě procenta, v optimistickém případě dokonce o tři procenta,“ okomentoval zveřejněné výsledky Jiří Pos, vrchní ředitel pro letecký obchod a provoz a člen představenstva Letiště Praha.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,330 22,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články