Pražské novostavby prudce zdražují

24. 4. 2018 – 0:00 | Bydlení | red | Diskuze:

Pražské novostavby prudce zdražují
Ilustrační foto: bytový dům | zdroj: Moravostav.cz

Ceny pražských novostaveb stále rostou. Podle výsledků za první kvartál se prodalo pouze 1200 bytů za průměrnou cenu 88 552 korun za m 2. Ukázala to společná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

V tomto roce se podle prozatímních odhadů nejspíš prodá ještě méně nových bytových jednotek, než tomu bylo loni. Bezútěšnou situaci by mohlo podle developerů zvrátit navyšování nabídky a hlavně rychlejší průběh stavebních povolení.

Počty prodaných bytů klesají poslední dva roky. Ani první čtvrtletí letošního roku není výjimkou. Pokud se letos nestane něco zásadního, mohou celkové prodeje klesnout pod hranici 5 tisíc nových bytů, což je nejméně od roku 2013. Metropole by měla být tahounem domácí ekonomiky, ale i místem, které bude schopno poptávku po novém bydlení uspokojit. Pražský trh s byty ale místo toho začíná spíše zaostávat,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Ceny rostou, byty se méně prodávají

Prodeje jsou v prvních třech měsících letošního roku nejnižší za posledních šest let. Za první tři měsíce se prodalo 1200 nových bytů, což znamená meziroční pokles o 11,1 procent.

S klesajícím počtem nově prodaných bytů úzce souvisí i růst jejich průměrných cen. Ve stejném období v loňském roce dosahoval tento ukazatel hodnoty 72 131 korun na m2, letos je však už ve výši 88 552 korun na m2. Větší rozdíl je patrný, podíváme-li se více do minulosti. V prvním čtvrtletí roku 2016 se byt v Praze prodal v průměru za cenu 60 517 a rok předtím dokonce za 56 178 korun na m2.

Na konci prvního kvartálu bylo v regionech ČR evidováno 5 630 dostupných bytů. Největší nabídka bytů je pak ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Olomouckém, kde je dohromady 70 procent regionální nabídky.

Silnější nabídka na začátku roku je dána na jedné straně zpomalením tempa prodejů a na druhé straně sezónností. Do prodeje šly především navazující etapy již dříve povolených projektů, navíc u řady z nich jde o etapy poslední. Současný růst nabídky je tak zřejmě jen krátkodobým výkyvem a dlouhodobý trend poklesu bude i nadále pokračovat, dokud nedojde k radikální změně v přístupu k povolování nových projektů,“ uvádí Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články