Předdůchod - nový pojem, který vzbuzuje debaty

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

O možnosti zavedení tzv. předdůchodů, neboli odchodu do důchodu až o pět let dříve, než ve standardním věku, se ve čtvrtek radili experti ČSSD a zástupci vlády. Sociální demokraté by chtěli jejich zavedení od roku 2013, vláda o rok později, řekl Jiří Král

Případný předdůchod by si podle vlády měli vyjednat zaměstnanci se zaměstnavateli sami, Foto:SXC

Případný předdůchod by si podle vlády měli vyjednat zaměstnanci se zaměstnavateli sami, Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

"Vláda navrhuje, aby se systému mohli zúčastnit všichni zaměstnanci," uvedl Král s tím, že by mělo jít o dobrovolný systém.

Podle ČSSD měly být předdůchody povinné, ale pouze u namáhavých profesí. "Fungování systému s kategoriemi by bylo v podmínkách tržního hospodářství komplikovanější, než v případě plánovaného hospodářství," podotknul Martin Potůček, šéf sociálnědemokratických expertů. Tento systém ale podle něj v mnoha západních zemích funguje.

Sociální demokraté by chtěli předdůchod nejenom pro starobní důchod, ale i pro důchod invalidní. "Vládní strana k tomu sdělila, že o tom bude velmi reálně uvažovat."

Případný předdůchod by si podle vlády měli vyjednat zaměstnanci se zaměstnavateli sami. "Předpokládáme, že by se to vyjednávalo především kolektivním vyjednáváním, což není nutně přes odbory," řekl ředitel.

Zaměstnavatel by si mohl dát do nákladů příspěvek na připojištění. V současnosti jde o 24 tisíc korun. "Uvažuje se o navýšení o jednu polovinu pro případ předdůchodu," vysvětlil Král.

"Vládní návrh je jenom v základních obrysech," dodal Král, který na ministerstvu zastává funkci vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů s tím, že se o předdůchodech bude jednat i na zasedání tripartity.

-Jan Drahorád | MED