Přerostly ČSSD dluhy přes hlavu? Možná jí jde "o krk"

5. 4. 2016 – 13:16 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Přerostly ČSSD dluhy přes hlavu? Možná jí jde "o krk"
Ilustrační foto | zdroj: ČSSD

Sociální demokracie (ČSSD) drží nůž pod krkem České republiky. Pokud poslanci nepodpoří regulaci provizí finančních zprostředkovatelů, neprojde ani Solvency II. Proč je ČSSD tak urputná? Možná jí jde o krk... dluhy jí přerostly přes hlavu.

Sociální demokracie opravdu stojí o regulaci provizí podle přání a návrhu velkých pojišťoven. Hledá jakoukoli cestu, jak zákon prosadit. Obětovala ministerského náměstka Martina Prose, který regulaci prosadil přes Legislativní radu vlády za zády ministra financí Andreje Babiše, poslanci Ladislavu Šinclovi se podařil elegantní kousek s načtením stejného pozměňovacího návrhu ke dvěma zákonům a spor mezi ČSSD a ANO hrozil vyostřit v rozpad vládní koalice. Nyní ČSSD drží pod krkem celou Českou republiku, neboť nehodlá bez „svého“ zákona harmonizovat právo s Evropskou unií.

Co může stát za takovou zarputilostí? Ochrana klienta je pouhou vějičkou na nic netušícího voliče. Snad ještě kdyby se ČSSD zabývala pouze rezervotvornými životními pojistkami, které ho prý poškozují. Zvláštní je, že přestože jsou prý pro klienta nevýhodné, stát je nadále podporuje daňovým zvýhodněním. Ale to je jiný příběh – a jiný zákon, jiná (?) lobby. Důvod je třeba hledat jinde… v dluzích Sociální demokracie.

Sociální demokracie jde jako správná levicová strana své státní politice příkladem. Peníze, které obdrží od státu a sponzorů (za rok 2015 přibližně 173 mil. Kč) obratem utratí za svůj provoz a reklamní kampaně a ještě si půjčí. Její dluhy činily zhruba 200 mil. Kč a kryla je majetkem v přibližné hodnotě 350 mil. Kč.

Jenže co soud nechtěl, dluhy jí úderem justičního kladívka narostly o dalších 337 mil. Kč. Navíc okamžitě splatných.

Pravomocným rozsudkem Městský soud v Praze potvrdil nárok advokáta Zdeňka Altnera na dodatečnou odměnu 18 mil. Kč za vysouzení Lidového domu pro ČSSD v 90. letech – a dlužné penále ve výši dalších 319 mil. Kč. Soudní spor započatý smlouvou podepsanou současným českým prezidentem Milošem Zemanem se táhl 16 let, což se na výši penále podepsalo.

Vede-li obdobný soudní spor rozumná komerční společnost, vytváří rezervy na ztráty, které bude muset uhradit v případě soudní prohry. Sociální demokracie ale není ani komerční společnost a podle výše vytvořených rezerv ani rozumná. Na úhradu 337 mil. Kč pro svého (dvojnásobně) úspěšného advokáta si bude muset půjčit, přestože podá dovolání. To nemá odkladný účinek.

Spojovat devastační dluhy ČSSD, kterou čeká drahý podzimní souboj na krajské úrovni zejména s jejím koaličním partnerem Hnutím ANO, s urputnou snahou prosadit pár paragrafů proti všem (s výjimkou ČNB, které by zákon usnadnil dohled) je ryzí spekulace. Na druhou stranu i Ladislav Šincl připustil, že pojišťovny v případě schválení regulace ušetří miliardy korun. A co je proti tomu nějakých 337 mil. Kč…

-Petr Zámečník | Investujeme.cz
Zdroje:
investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články