Prezident vzkázal vládě: Řekněte stávkujícím nashledanou

13. 6. 2011 – 11:56 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Prezident vzkázal vládě: Řekněte stávkujícím nashledanou
Čtvrteční stávka bude podle odborových předáků masivnější a radikálnější než původní avizovaný pondělní protest, Foto: hrad | zdroj: NašePeníze.cz

S ostrým prohlášením namířeným proti odborářům, kteří chystají na čtvrtek stávku, přišel v pondělí prezident Václav Klaus. Při diskusi s občany v Mýtu na Rokycansku během návštěvy Plzeňského kraje doporučil vládě, aby na zajištění dopravy najala soukromé autobusy a stávkující propustila.

"Doporučuji, aby vláda byla daleko, daleko rezolutnější. Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradil ty stávkující a řekl jim na shledanou, pokud nepřijdou," uvedl Klaus. Odboráři podle prezidenta sledují politické cíle. Klaus prohlásil, že by měl pochopení pro stávku, v níž by se odboráři domáhali vyšších platů, obecný protest proti reformám je podle něj politický.

- Stávka nemusí být vyhlašována tři pracovní dny předem

- Jaká stávka je odpovídající? Co lidem vadí a s čím souhlasí?

- Odboráři si zvykají vydírat. Stávka jen způsobí ztráty ve stovkách milionů

- Nečas: Vláda bude vymáhat škody po odborech do poslední koruny

- Nestihnete kvůli stávce v dopravě odlet na dovolenou? Máte smůlu!

Svůj názor na chystanou stávku v dopravě prezident Klaus v pondělí dopoledne zopakoval i před novináři na tiskové konferenci na Krajském úřadu Plzeňského kraje. "Nechci svými slovy budit nějaké vášně, ale se stávkou zásadně nesouhlasím, není to zaměstnanecká stávka, ale stávka politická, která zneužívá institutu stávky k politickému boji. Není to fér v rámci naší republiky, brát si občany jako rukojmí," uvedl prezident.

"Nechci radit vládě, ale měla by se chovat rezolutně a neustupovat, zároveň bych chtěl, aby odboráři ctili zákony této země. Chtěl bych, aby se přešlo do protiútoku, magistráty by měly najmout soukromé dopravce, kteří by pak vozili lidi, aby pak pracovníci dopravních podniků viděli, že nic nemají doživotně zajištěné," uvedl Klaus. Podle jeho názoru navíc ne všichni řidiči a zaměstnanci dopravních podniků chtějí stávkovat.

<%Anketa268%>

Lidé, kteří na setkání s Klausem v Mýtu přišli, se ptali, jak by prezident přijel, kdyby se v pondělí konala stávka v dopravě. Klaus podle serveru iDnes odpověděl, že by ho to nezastavilo, a pak se proti stávkujícím tvrdě vymezil. "Nezahrávejme si se stávkami. Naše země a společnost je křehká nádoba a moc se do ní drcat nesmí. Zkusme vyjednávat, ale nikoli tou formou, kterou volí naši odboráři. Je to ukradení si stávky pro politické cíle," dodal prezident.

Čtvrteční stávka bude podle odborových předáků masivnější a radikálnější než původní avizovaný pondělní protest. Potrvá 24 hodin a ochromí městskou dopravu v Praze, Brně, Olomouci, Opavě a ve Zlíně. Zastaví železnici na celém území České republiky. Odboráři plánují i blokády některých důležitých silničních uzlů.

-Richard Beneš, Václav Kozák | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články