Příspěvek a doplatek na bydlení má být zrušen

3. 7. 2012 – 12:19 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Příspěvek a doplatek na bydlení má být zrušen
Sdružení nájemníků navrhuje ponechat dávku hmotné nouze – příspěvek na náklady bydlení a upravit ho, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

S plánovaným zrušením příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení k březnu příštího roku vyjádřily v úterý nesouhlas Sdružení nájemníků ČR, Občanské sdružení majitelů domů a Rada seniorů. Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba upozornil, že zákon zaviní nárůst počtu bezdomovců.

Zrušení dávky státní sociální podpory – příspěvku na bydlení – a dávky v hmotné nouzi – doplatku na bydlení – obsahuje balík zákonů měnící daně. Náhradou zrušení obou příspěvků má být nová dávka v hmotné nouzi – příspěvek na náklady bydlení. "Ta sociální dávka je naprosto nedokonalá. Všem uchazečům se budou kromě příjmů testovat i majetkové poměry," upozornil předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Sdružení namítají, že ačkoliv je již zákon ve sněmovně, nebylo k němu řádné připomínkové řízení. Návrh jde navíc podle sdružení proti závazku vlády zlepšovat dostupnost přiměřeného bydlení. Kýženou miliardu korun navíc podle Taraby stát neušetří. "Daleko více zaplatí obce za důsledky, pokud by platnost zákona nastala," poznamenal. Obává se, že zákon zaviní růst počtu bezdomovců.

TIP:Příspěvek na bydlení od ledna vzrostl. Kdo má nárok a kolik může získat?

Hranice nároku na pomoc domácnostem s vysokými náklady na bydlení se v porovnání k příjmům zákonem zvyšuje z dnešních 30 procent (v Praze 35 procent) na 50 procent - podle sdružení v protikladu k vývoji v evropských zemích.

TIP: Jak zažádat o příspěvek na bydlení

"V Evropě je průměrná zátěž občanstva na výdaje na bydlení mezi 21 a 25 procenty. Takže těch 35 procent je mírou maximálně přijatelnou. Zhoršení situace je zcela nepřípustné s ohledem na zajištění sociálního smíru v této zemi," poznamenal předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí ČR Tomislav Šimeček.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články