Příští rok naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh

29. 12. 2009 – 1:01 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Příští rok naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze (IDE) zveřejnil predikci vývoje ekonomiky v příštích letech. Z ní vyplývá, že HDP se v roce 2010 odrazí ode dna a mírně poroste. Důvody vidí IDE hlavně v oživení ekonomiky evropských států, především potom Německa.


Česká republika je malou, exportně zaměřenou ekonomikou. Krizi jsme si nezavinili sami, ale byla k nám „importována“. To samé musí platit i o následném oživení. O tom můžeme opatrně mluvit v sousedním Německu, kde začala tamní ekonomika šplhat ve třetím čtvrtletí rychlostí 0,7 procenta a poslední prognózy jsou velmi optimistické. Přestože hlavní impuls pro oživení musí přijít z venku, vhodně nastavenými podmínkami můžeme oživení pomoci. V této souvislosti doporučujeme co nejvíce podporovat činnost živnostníků a podnikatelů.

Další makroekonomický ukazatel, nezaměstnanost, podle IDE v příštím roce dále poroste, přičemž vrcholu by měla dosáhnout kolem května roku 2010, a to hodnoty 9,2 procentního bodu. Od tohoto bodu by měla začít pomalu klesat. Za dalším růstem lze hledat převážně druhou vlnu propouštění, kterou si podniky tradičně plánují na začátek roku. V té sehraje svoji roli také útlum automobilek a jejich subdodavatelů po odeznění poslední vlny šrotovného.

V příštím roce se podle predikce dočkáme také výrazného nárůstu veřejného dluhu, a to až na hodnotu 1,5 bilionu korun a 40 procent HDP. Ačkoliv je 40 procent v porovnání s jinými státy, jako jsou Itálie, Velká Británie nebo Japonsko, relativně malou částkou, veřejný dluh představuje pro Českou republiku velkou hrozbu.

Více k tomuto tématu dodává Miroslav Křížek z Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze (IDE) : „Nárůst veřejného dluhu je globálním problémem, se kterým se potýkají všechny vyspělé ekonomiky světa a většinou dokonce i ve větší míře než Česká republika. Na rozdíl od jiných států však nemáme schopnou reprezentaci, připravenou tento problém řešit. V době, kdy loď míří na skálu, není možné, aby se skupinka lidí hádala o kormidlo. Pokud v brzké době neukážeme, že jsme připraveni se s tímto problémem utkat, ztratíme v očích věřitelů a investorů důvěryhodnost, což povede jen k dalšímu zadlužování a závažným důsledkům, jakými může být v lepším případě například ztráta těžce získaného ratingu.“

Kam dál?
- Váš dluh je 111000 korun
- Povede zvyšování státního dluhu k bankrotu?
- Zvyšování státního dluhu se dotkne všech.. a tvrdě
- ČSSD plní sliby na dluh, kraje to stálo už skoro 18 miliard

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články