Pro zlepšení distribuce sociálních dávek navrhují studenti platební karty

20. 9. 2011 – 15:00 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pro zlepšení distribuce sociálních dávek navrhují studenti platební karty
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Budoucí ekonomové považují současný sociální systém v České republice jako příliš rozbujelý.

Řešení vidí v užívání speciálních platebních karet, které by nahradily stávající vydávání dávek v hotovosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti MasterCard a Vysoké školy ekonomické v Praze.

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 234 studentů Vysoké školy ekonomické v Praze, je patrné, že studenti vnímají stávající sociální systém jako příliš rozbujelý. Myslí si to 70 % z nich. Podle 48 % respondentů mohou být nejlepším řešením pro zlepšení situace speciální platební karty. Dalším možnostem jako poukázky na zboží a služby místo peněz nebo zrušení sociálních dávek věří podstatně méně mladých ekonomů.

„Průzkum mezi českými vysokoškoláky jsme realizovali v rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje. Jako největší výhodu platebních karet v oblasti sociálních dávek vnímají studenti snížení míry jejich zneužívání,“ uvedl Pavel Javorský, obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku. „Jako další výhody studenti zmiňovali například snížení nákladů na výplatu nebo zrychlení výplaty dávek.“

Jako hlavní výhody vyplácení sociálních dávek pomocí speciálních platebních karet vidí respondenti především snížení zneužívání dávek (38 %) a snížení nákladů na jejich výplatu (17 %). Naopak mezi hlavní nevýhody řadí omezené množství obchodníků, kteří platební karty přijímají (19 %) a malé zkušenosti s podobným projektem v ČR (19 %).

Průzkum mezi studenty VŠE ukazuje, že důvěra v sociální dávky není velká. Téměř všichni respondenti (98 %) si myslí, že jsou sociální dávky zneužívány, z toho 53 % se domnívá, že jsou zneužívány systémově a jejich smysl se vytrácí. Že jsou dávky zneužívány, ale ne v zásadní míře, si myslí 45 % dotazovaných. Pouze 18 % studentů věří, že je sociální systém v ČR adekvátní aktuálním společenským potřebám. Za nedostatečný jej považuje 12 % a zbývajícím 70 % se zdá až příliš rozbujelý.

„Cílem průzkumu bylo odhalit, jakým způsobem vnímají budoucí ekonomové stávající systém sociálních dávek. Z jejich odpovědí je zřejmé, že vidí ve stávajícím systému prostor pro zlepšení. Potěšilo nás, že se většina respondentů hodlá v budoucnu spolehnout na stabilní zaměstnání (65 %), popř. přímo podnikat (26 %). Podnikání je výrazně častěji preferováno u mužů (37 %) než u žen (17 %),“ upřesňuje Pavel Javorský a dodává: „V rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje zároveň zpracováváme odbornou analýzu distribuce sociálních dávek v jednotlivých městech ČR. Její výsledky zveřejníme na podzim tohoto roku.“

V závěru ankety byly položeny otázky na zodpovědnost za sociální agendu a sociální situaci ve městech. 50 % studentů si myslí, že by bylo vhodné posílit v rámci sociální agendy roli samosprávy Naopak pro posílení role státu se vyslovilo pouze 12 % studentů ekonomických oborů.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články