Problémem Česka je nedostatečná vymahatelnost práva

21. 2. 2011 – 20:43 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Problémem Česka je nedostatečná vymahatelnost práva
Další překážkou v konkurenceschopnosti, kterou způsobují instituce, je častá duplikace některých agend, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jedním z hlavních problémů Česka v oblasti institucí je nedostatečná vymahatelnost práva, která se projevuje dlouhým čekáním na verdikt soudu. Vyplynulo to z debaty na téma konkurenceschopnost, kterou pořádali členové Národní ekonomické rady vlády (NERV).

"V některých oblastech veřejných institucí jsme vnímáni jako evropská země, v některých tomu tak není," řekl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) a člen NERV Lubomír Lízal.

Jako příklad slabého místa uvedl zejména vymahatelnost práva. "Když máte obchodní spor, tak vám nepomůže, že ho budete mít za šest let vyřešený. Potřebujete výsledek za šest měsíců," dodal Lízal.

V oblasti vymahatelnosti práva přináší studie i několik konkrétních návrhů. Předně by se měla začít více využívat rozhodčí řízení, která jsou mnohem rychlejší než soudní procesy. Zlepšit by se měla právní gramotnost obyvatel a celý proces právního vzdělávání. "Začít by se s tím mělo už na středních školách, aby i studenti věděli, že je lepší si smlouvu přečíst, a pak ji teprve podepsat," řekla Jana Chvalkovská z Institutu ekonomických studií.

Další překážkou v konkurenceschopnosti, kterou způsobují instituce, je častá duplikace některých agend. "Nelze si zkrátka dovolit dublování agend, a to zejména mezi státní správou a samosprávami," řekla Jana Chvalkovská z Institutu ekonomických studií.

Zároveň doporučila například provedení komplexní analýzy agend, které nyní úřady zpracovávají, či zavést hodnocení produktivity jednotlivých úřadů. Samozřejmostí by měly být transparentní rozpočty těchto institucí.

Podnikatelskému prostředí v Česku také nepomáhá nadměrná regulace. "Z mezinárodních srovnání je zjevné, že vrcholový management v Česku tráví zkoumáním existující regulace více času, než je tomu v jiných zemích," upozornila Chvalkovská.

Debata se točila i kolem posuzování dopadů plánované legislativy, tzv. proces RIA. Tento proces by se měl výrazně zkvalitnit. Jak totiž upozornili někteří přítomní právníci, zatím za dobu své praxe nečetli ani jednu studii tohoto druhu, o níž by prohlásili, že je zpracovaná dobře.

Měla by být také zavedena povinnost zpracovávat tuto studii i u poslaneckých a senátorských návrhů zákonů případně pozměňovacích návrhů. Předběžný proces RIA by měl být zaveden i u návrhů evropské legislativy. "Tato hodnocení včetně podkladových výpočtů by měla být součástí tzv. e-legislativy, kterou připravuje ministerstvo vnitra," dodala Chvalkovská.

Studie, která se týká institucí, je první z řady podobných studií o konkurenceschopnosti České republiky. Další materiály budou členové NERV postupně prezentovat každé pondělí za účasti odborníků, novinářů a zaměstnanců státní správy. Další prezentace se bude týkat vzdělanosti.

-Jiří Táborský | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články