Proč budeme platit za zdravotní péči více?

10. 12. 2011 – 0:08 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Proč budeme platit za zdravotní péči více?
Ve většině zemí je vysoká spoluúčast u zubaře, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V současné době se mluví především o nutnosti finančního zabezpečení na penzi. Stejně důležité je však zabezpečení pro případ čerpání zdravotní péče. Adekvátní životní nebo soukromé zdravotní pojištění je naprostou nutností. Výdaje za zdravotní péči porostou. Nemocenské dávky budou klesat.

Zajištění pro případ čerpání zdravotní péče je pro zodpovědné rodiny naprostou samozřejmostí. Pojistná ochrana je nutná ze dvou důvodů:

Získání prostředků na úhradu zdravotní péče. V budoucnu v Česku významně porostou přímé platby pacientů za lékařskou péči. Dle posledních údajů OECD (Health at a Glance 2011) máme druhé nejnižší soukromé výdaje za zdravotní péči ze všech zemí OECD. V současné době platíme přímo především za léky, zubařské úkony, doplňky stravy, kosmetické operace a regulační poplatky. Soukromé výdaje na zdravotní péči činí v Česku 16 %, stejně jako ve Velké Británii, Lucembursku a Norsku. Méně je to pouze v Dánsku (15 %). V USA, Mexiku, Chile dosahují přímé platby pacientů více než polovinu všech nákladů. Přes 40 % nákladů tvoří přímé platby např. i v Nizozemí, Švýcarsku nebo Řecku.

Pokrytí výpadku příjmu během nemoci. Nemocenské dávky ve všech vyspělých zemích světa v posledních letech stagnují. Vzhledem k ekonomickým problémům se dá tento trend očekávat i v dalších letech. Rovněž klesá poměr mezi invalidními důchody a průměrnou mzdou.

V mimoevropských zemích není samozřejmostí jako v Evropě být zdravotně pojištěn. V Česku je zdravotně pojištěn ze zákona každý občan s trvalým pobytem na území ČR. V Mexiku má zdravotní pojištění každý druhý občan, v Turecku 67 % a v USA 87 % občanů. V USA je tak téměř 50 miliónů občanů bez zdravotního pojištění. Zdravotní reforma však má v USA v příštích letech zpřístupnit zdravotní pojištění i pro nízkopříjmové skupiny obyvatel.

<%Anketa40%>

Zajištění na zdraví je prioritou

Každá rodina by měla věnovat velkou pozornost svým životním pojistkám. Především myslet na pojištění závažnějších nemocí, úrazů nebo invalidity. Dobré je mít i uzavřeny zdravotní pojistky, které ještě nejsou v Česku tolik rozšířeny, ale v budoucnu jejich význam poroste.

Takový rozsah financování, jaký v současné době zaručuje systém veřejného zdravotního pojištění, není dlouhodobě udržitelný. Přímé platby pacientů porostou. Náklady na zdravotnictví totiž ve vyspělých zemích světa rostou rychleji než reálná ekonomika. Zdravotnictví je velmi nákladné. Soukromé zdravotní pojištění občanům ve vyspělých zemích světa umožňuje úhradu zdravotní péče, která není hrazena z veřejného pojištění. Rozsah této péče stoupá, stejně jako počet zařízení provozujících tyto služby.
Spoluúčast v EU

Veřejné zdravotní pojištění v EU je v podstatě povinné. Vzhledem k rostoucím nákladům však značně roste spoluúčast pacientů. Dosahuje stovky eur. Jenom u léků je spoluúčast často 50 % ceny léků. Ve většině zemí je vysoká spoluúčast u zubaře (často v plné výši). Pobyt v nemocnici je rovněž drahý. Ve většině zemí musí pacienti hradit poplatek za pobyt, za léky i za stravu.

Vybrané míry spoluúčasti v některých zemích:

Belgie

Lékařská péče 25 % až 40 % ceny. Léky 25 % až 80 % (v závislosti na etiketě). Nemocniční péče: první den 42 €, každý další den 14 € + jednorázový paušální poplatek 32 €. Převoz 100 % ceny.

Francie

Přímé platby u lékařského ošetření 30 % nákladů + 1 € za návštěvu. Laboratorní testy 40 % nákladů. Za léky od 35 % do 85 % (v závislosti na etiketě). Nemocniční péče 16 € za stravu + 20 % nákladů po dobu jednoho měsíce. Převoz 35 % nákladů + 4 €.

Německo

Ordinační poplatek je 10 €. Léky 10 % z ceny, minimálně však 5 € a maximálně 10 € (při ceně 8 €, tak platí občané 5 €). Nemocniční péče 10 € denně. Zdravotnické pomůcky 10 % z ceny + 10 € za položku.

Rakousko

Léky 5,10 € za položku. Hospitalizace 9,60 € až 17,30 €. Zdravotnické prostředky 10 %, minimálně 28 €.

Velká Británie

Prohlídka u zubaře + 1 plomba 47 liber. Léky 7,4 liber.

- Petr Gola | Více na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články