Proč je invalidní důchod nízký? Známe pět důvodů!

16. 8. 2013 – 8:05 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Proč je invalidní důchod nízký? Známe pět důvodů!
V Česku není jednotný invalidní důchod. Legislativou je stanoven invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně. Přitom výše invalidního důchodu závisí právě na míře invalidity, kterou určuje na základě předložených podkladů posudkový lékař OSSZ. F | zdroj: NašePeníze.cz

Zodpovědní občané by měli mít adekvátní životní pojištění, protože zdravotní problémy znamenají pokles životní úrovně. Spoléhat se na invalidní penzi nelze, neboť invalidní důchod je nízký. Průměrný invalidní důchod je pod úrovní minimální mzdy.

Na adekvátní finanční zajištění v případě zdravotních problémů je nutné myslet včas a uzavřít si finanční produkty odpovídající naším požadavkům na pojistné plnění s ohledem na současnou rodinnou finanční situaci. Dostatečné zajištění a pojištění je však naprosto nezbytné. Někteří občané se spoléhají na invalidní důchod, což není správné. Invalidní důchod je nízký a podmínky nesplní každý. Podívejme se na 5 hlavních důvodů.

TIP: Jste před důchodem a bez práce? Jděte do předdůchodu. Jaké jsou podmínky?

1) Invalidní důchod není pro každého

Pouze zdravotní problémy k přiznání invalidního důchodu nestačí. Je nutné získat potřebnou dobu pojištění, s čímž mohou mít někteří občané problémy. V praxi tak dochází k situaci, že někteří občané s vážnými zdravotními problémy (i dle posouzení posudkového lékaře OSSZ) nesplní podmínky pro přiznání invalidního důchodu a jsou odkázání na sociální dávky.

Žadatel o invalidní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění v posledních deseti letech, doba se liší v závislosti na věku žadatele o důchod. Délka potřebné doby pojištění je odstupňována podle věku:

  • do 20 let méně než 1 rok pojištění,
  • od 20 let do 22 let 1 rok pojištění,
  • od 22 let do 24 let 2 roky pojištění,
  • od 24 let do 26 let 3 roky pojištění,
  • od 26 let do 28 let 4 roky pojištění a
  • nad 28 let 5 let pojištění).

Druhou možností je získat 10 let pojištění v posledních 20 letech. Této možnosti mohou využít občané, kteří nesplní podmínku pojištění v posledních 10 letech a jsou starší 38 let.

2) Je rozdíl ve stupni invalidity

V Česku není jednotný invalidní důchod. Legislativou je stanoven invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně. Přitom výše invalidního důchodu závisí právě na míře invalidity, kterou určuje na základě předložených podkladů posudkový lékař OSSZ.

Podmínky pro určování stupně invalidity se v posledních letech zpřísňují. Zdravotní problémy, které dříve stačily k přiznání invalidního důchodu, dnes k přiznání invalidního důchodu prvního stupně nemusí stačit. V prvním čtvrtletí roku 2013 pobíralo invalidní důchod přes 436 tisíc občanů, což je cca o 20 tisíc méně než před dvěma lety.

3) Invalidní důchod prvního a druhého stupně je nízký

Invalidní důchod se počítá obdobně jako starobní důchod. Výše důchodu závisí na získané době pojištění a výdělcích, ze kterých bylo odvedeno řádně důchodové pojištění. Právě doba pojištění se však u invalidních důchodů započítává jinak než u starobních důchodů.

Každý rok pojištění u řádného důchodu se zhodnocuje z 1,5 %. Stejně se zhodnocuje každý rok pojištění pouze u invalidního důchodu třetího stupně. Každý rok pojištění se u invalidního důchodu prvního stupně počítá z 0,5 %, u invalidního důchodu druhého stupně z 0,75 %.

  • Z důvodu nižšího zápočtu za každý rok pojištění je invalidní důchod druhého stupně nižší cca o 40 % než invalidní důchod třetího stupně a invalidní důchod prvního stupně je nižší cca o 50 %. Aby byl přiznán invalidní důchod třetího stupně, tak zdravotní problémy musí být již značné.
  • Průměrný invalidní důchod prvního a druhého stupně nedosahuje ani 7 tisíc Kč měsíčně.

4) Získá se nižší doba pojištění

Výši invalidního důchodu ovlivňují příjmy, ze kterých je odvedeno důchodové pojištění, a získaná doba pojištění. Do doby pojištění patří doba, kdy občan ze svého příjmu odvádí důchodové pojištění a náhradní doby pojištění. U invalidního důchodu se doba pojištění dopočítává.

Doba pojištění se dopočítává ode dne vzniku nároku na invalidní důchod do dne dosažení důchodového věku. Dopočítává se však do věku, který odpovídá důchodovému věku stanoveného pro ženy stejného data narození, které nevychovaly žádné dítě. Doba pojištění se navíc v některých případech nezapočítává v plném rozsahu. Žadatelé o invalidní důchod (zejména muži), tak získají zpravidla nižší dobu pojištění než žadatelé o starobní důchod.

  • Nižší doba pojištění se následně promítne i při výpočtu invalidního důchodu. I proto bývá invalidní důchod třetího stupně nižší než starobní důchod, přestože se každý rok pojištění započítává také z 1,5 %.

5) V mladším věku jsou zpravidla nižší příjmy

Osobní vyměřovací základ, ze kterého se počítá důchod, je zjednodušeně řečeno průměrná mzda v současné hodnotě. Zpravidla mají občané v mladším věku nižší příjem, proto zejména mladší žadatelé o invalidní důchod mají nižší osobní vyměřovací základ než občané žádající o starobní důchod.

-Pter Gola | Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články