Proč si lidé spoří na penzi? Přece na bydlení!

25. 8. 2011 – 15:28 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Proč si lidé spoří na penzi? Přece na bydlení!
Svou roli v rozhodování o tom, jak naložit s penězi z penzijního připojištění, hraje i výše naspořených prostředků, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Z analýzy jednoho z předních penzijních fondů v Česku vyplývá, že klienti, kteří se rozhodli vybrat si své naspořené prostředky z penzijního připojištění, je investují převážně do bydlení. Což je pro mnoho lidí možná překvapivé a pro jiné logické využití peněz.

Podle analytiků penzijního fondu zůstává přibližně 17 procent objemu peněz z penzijního připojištění několik měsíců zcela nevyužitých. Naproti tomu 14 procent klientů vkládá tyto prostředky ihned do jiných finančních produktů, ať už nového penzijního připojištění, nebo spořicího účtu či dalších investic. Ostatní (69 procent) své peníze určené na zajištění stáří utratí. Více než třetina prostředků z penzijního připojištění putuje na opravu nebo koupi nemovitosti, dalších téměř 10 procent na vybavení domácnosti. Podobně silná (devět procent) je i skupina těch, kteří investují do koupě automobilu.

Kolik si naspoříte na penzi pomocí penzijního připojištění vám spočítá Kalkulačka - Penzijní připojištění

(jaké zhodnocení připsaly fondy klientům najdete v článku: " Penzijní fondy klientům nevynáší... nemohou")

„Díky penzijnímu připojištění se lidé pouštějí do investic, na které už v důchodu nebudou mít prostředky. Zároveň jim ale tyto investice v budoucnu pomohou. Rekonstrukcí bytu lze například snížit náklady na jeho další provoz, a o to víc peněz pak senior ušetří na vlastní potřeby,“ vysvětlil ředitel pro obchod a marketing Penzijního fondu České pojišťovny (PFČP) Libor Pergl.

TIP: Kdo spoléhá na státní důchod a jak spoří ti, co na něj nespoléhají?

Svou roli v rozhodování o tom, jak naložit s penězi z penzijního připojištění, hraje i výše naspořených prostředků. „Uspořená částka se nyní v průměru pohybuje mírně pod 100 tisíci Kč. Odpovídá to krátké historii penzijního připojištění v ČR a relativně nízkým měsíčním vkladům,“ konstatoval Pergl.

Lidé si při výběru úspor z penzijních fondů mohou volit z několika způsobů výplaty. Buď si zvolí formu jednorázového vyrovnání, nebo si mohou nechat pravidelně vyplácet penzi. Ti, kteří volí první variantu, tvoří drtivou většinu. „Zajímavé je, že necelá polovina klientů zatím ani neví, že je možné si nechat vyplácet penzi,“ uvedl Pergl.

Spolu s tím, jak si lidé začínají uvědomovat vlastní zodpovědnost za svou životní úroveň ve stáří, a jak se bude prodlužovat doba spoření, se v budoucnu dá očekávat příklon k vyplácení anuity či doživotní renty. „Lidé si zkrátka doposud nestihli naspořit takové zůstatky, kdy by anuita tvořila zajímavé měsíční částky. Očekáváme ale, že právě s rostoucími zůstatky stoupne i zájem o výplatu penzí,“ dodal ředitel.

-Libor Popela | MED

Kam dál?

- Penzijní fondy klientům nevynáší... nemohou

- Na důchod si máme spořit deset procent mzdy, radí odborníci

- Penzijní spoření má přes 4,5 milionu obyvatel ČR

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články