Prodej bytů jako trestný čin? Nedávno tomu tak bylo!

15. 7. 2013 – 0:05 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Prodej bytů jako trestný čin? Nedávno tomu tak bylo!
Byty bylo možné před Sametovou revolucí jen měnit a většina jich byla majetkem družstva nebo státu. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V dalším díle našeho seriálu pohledů do minulosti se podíváme na realitní trh. Před rokem 1990 bylo jakékoli podnikání trestným činem. Vztahovalo se to samozřejmě také na realitní makléře. Za prodej nemovitostí mohl být viník potrestán odnětím svobody na šest měsíců nebo až na tři roky.

Byty bylo možné před Sametovou revolucí jen měnit a většina jich byla majetkem družstva nebo státu.  I tak se s byty kšeftovalo a na různých výměnách participovaly třetí strany. V soukromém vlastnictví byly jen rodinné domy.

Zvláštní kategorií byly služební byty. To byl často důvod, proč lidé měnili práci a pro náboráře berlička, jak získat nebo přetáhnout nejlepší pracovníky.

Realitní trh tedy před rokem 1990 vyčkával. Činnost realitních makléřů byla přinejmenším nežádoucí činnosti, v některých případech mohla být dokonce kvalifikována jako trestný čin. „Trestní zákoník č. 140/1961, účinný od 1.1.1962, zavedl trestný čin nedovoleného podnikání, spočívající v: „Kdo neoprávněně provozuje ve větším rozsahu soukromé výrobní nebo jiné výdělečné podnikání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři  léta“, uvedl Lukáš Syrový z kanceláře Havel, Holásek & Partners. Také neopomněl zákon č. 150/1969, o přečinech, který stanovil, že pro přečin proti zájmům socialistického hospodářství bude dotyčný potrestán odnětím svobody až  na jeden rok nebo nápravným opatřením nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem do výše 10 000 Kč.

Věc  také mohla propadnout státu. Ale zajímavá byla v zákoně formulace, že trestný byl i případ, kdy se někdo chtěl obohatit nebo si dal slíbit za převod bytu, anebo prodej nemovitosti nebo jiné věci větší hodnoty přemrštěnou cenu, popřípadě jinou neoprávněnou výhodu. Termín přemrštěná cena nebyl nikde vysvětlen.

Z hlediska výkladu pojmu přemrštěná cena není k dispozici dostatek příslušné judikatury; nicméně pro představu lze použít soudní rozhodnutí  Najvyššieho súdu SSR z roku 1971, který rozhodl, že: „Predaj nábytku, ktorý má cenu 7 060 Kč, za cenu 8500 Kč, je predajom věci väčšej hodnoty za prehnanú cenu,“ doplnil Lukáš Syrový.

Reality: prostor pro nové podnikání

Opusťme tedy tresty a podívejme se na otevření realitního trhu v devadesátých letech. Po revoluci se naskytla příležitost k podnikání různým realitním kancelářím. Trh byl ale v počátcích značně neorganizovaný. Proudili sem zahraniční investoři a developeři, zvedala se životní úroveň, ale rozmach realitních kanceláří byl patrný až kolem roku 1995. Tehdy také dala Česká národní banka povolení k zahájení hypotečního úvěrování většině významných bank.

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,240
USD 23,420 23,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články