Prosazené škrty v sociální oblasti zrušil Ústavní soud, zadlužení státu může vzrůst

27. 4. 2011 – 9:29 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Prosazené škrty v sociální oblasti zrušil Ústavní soud, zadlužení státu může vzrůst
Ústavní soud zrušil miliardové úspory státu v sociální oblasti, Foto: Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Balíček škrtů umožnil pravicovému koaličnímu kabinetu miliardové úspory v sociální oblasti a snížení schodku státního rozpočtu. Ten však byl dnešním rozhodnutím Ústavního soudu zrušen a je zatím ve hvězdách, kde vláda sežene chybné finance. Jednou z variant může být další zvýšení státního dluhu.

Co zrušil Ústavní soud?

Kvůli zákonu se například nemocenská vyplácí po celou dobu nemoci ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Předtím se procenta zvyšovala po 30. dni nemoci na 66 procent, po 60. dni na 72 procent. Stát navíc nemocenskou proplácí až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, namísto dřívějšího 15. dne. Do té doby zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům náhradu mzdy.

Soud také zrušil zdanění příspěvku u stavebního spoření.

Sociální příspěvek se novelou zákona omezil pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě. Příspěvek dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů je sám nezaopatřeným dítětem, tedy je mu méně než 26 let. Změnila se také výplata rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné se kvůli balíčku škrtů vyplácí pouze za první narozené dítě, a to jen rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Kalousek: Rozhodnutí ÚS ohledně stavebního spoření znamená propad příjmů o šest miliard

Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou pobírat dávky a současně pracovat. Lidé, kteří odcházejí ze zaměstnání na dohodu nebo na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti. Příspěvek na péči v takzvaném prvním stupni se snížil z 2000 na 800 korun měsíčně.

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,780 24,900
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články