Provident financial: Češi si na dovolenou peníze nepůjčují

29. 6. 2010 – 15:36 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Provident financial: Češi si na dovolenou peníze nepůjčují
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Dovolenou budou letos trávit nejčastěji doma nebo na chatě. Letní půjčky využijí na zvelebení svých domovů.

Půjčky na dovolenou už neletí. Lidé s nižšími příjmy budou letos dovolenou trávit rekonstrukcí bytu, domu nebo chaty. Vyplynulo to z telefonického průzkumu, který mezi svými zákazníky začátkem června provedla společnost Provident Financial. Průzkumu se zúčastnilo 716 respondentů, půjčku na dovolenou si letos plánují vzít jen 4 % z nich. Na otázku, na co by si lidé nikdy nepůjčili, naopak více než čtvrtina dotázaných odpověděla, že právě na dovolenou by si nikdy půjčku nevzali.

Češi stráví dovolenou doma
Více než ¾ Čechů s průměrným a nižším příjmem stráví letošní dovolenou doma či na chatě, u příbuzných nebo přátel. 15 % respondentů uvedlo, že plánují dovolenkový pobyt v rekreačních zařízeních v České republice, pouhých 8 % se chystá do zahraničí.

Na dovolenou si Češi nepůjčují
Výsledky výzkumu potvrzují, že Češi s nižšími příjmy si na dovolenou půjčují čím dál méně. Někdy v životě tak učinilo pouhých 15 % respondentů, letos se chystají financovat dovolenou z úvěru pouhá 4 % oslovených, z vypůjčených peněz uhradí nejčastěji celou dovolenou nebo cestu a pobyt. Více než ¼ lidí uvádí, že by si na dovolenou nepůjčila nikdy.

Z letních půjček zvelebí svá obydlí
17 % oslovených se chystá zažádat v průběhu léta o úvěr. Ten nejčastěji využijí na rekonstrukci domu, bytu nebo chaty (45 %) a na nákup domácího vybavení (15 %). 8 % lidí zvelebí z půjčky zahradu – nakoupí zahradní techniku, posezení, bazén.

„Lidé s nižším příjmem budou letošní dovolenou trávit rekonstrukcí bytu, domu či chaty. Kvůli obavám z dalšího vývoje ekonomiky si nebudou půjčovat na dovolenou, ale místo toho investují do zvelebení svých domácností a nemovitostí. Souvisí to i s anti-dluhovou náladou v celé společnosti. Lidé jsou dnes mnohem opatrnější a citlivější k zadlužování státu či sebe samotných. Znatelně se v tomto směru projevila i řecká krize a vliv volební kampaně, jejímž letošním mottem bylo snížení veřejného zadlužování,“ uvedl mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek

MS ve fotbale netáhne
Kvůli neúčasti českých fotbalistů na MS ve fotbale Češi nebudou nakupovat televizory. O využití úvěru na nákup nové televize v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím světa uvažují pouhá 3 % respondentů.

Na půjčku si (ne)půjčím
Na otázku „Na co byste si nikdy nepůjčil/a?“ respondenti nejčastěji uváděli právě dovolenou (26 %), 13 % respondentů by úvěr nikdy nevyužilo na alkohol, drogy nebo hazard. Lidé by si nikdy nepůjčili také na nákup dárků (4 %). 5 % oslovených by si nevzalo úvěr na nákup auta.
8 % lidí by nikdy nevyužilo půjčku na splácení půjčky jiné. Z průzkumu, který společnost Provident Financial provedla v březnu letošního roku vyplynulo, že by celých 9 % lidí tímto velmi rizikovým způsobem, tedy splácením půjčky další půjčkou, řešilo svou neschopnost platit své dluhy. „Tito lidé míří do dluhové pasti. Nemohou splnit podmínky pro poskytnutí úvěru u velkých seriozních poskytovatelů úvěrů, zadlužují se tedy u malých společností nebo soukromých osob, které si účtují vysoké sankční poplatky, případně vyžadují ručení nemovitostí,“ říká Ondřej Holoubek z Provident Financial.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články