Průměrná mzda rostla díky propouštění. Ve státní správě rostla dvakrát rychleji

7. 6. 2010 – 9:42 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průměrná mzda rostla díky propouštění. Ve státní správě rostla dvakrát rychleji
Nejvyšší růst vykázala odvětví zdravotní a sociální péče, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nominální mzda vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 procenta, reálná o 1,5 procenta; v podnikatelské sféře nominální mzdy stouply o dvě procenta, v nepodnikatelské o tři procenta.

Počet zaměstnanců klesl o 4,5 procenta, vyplývá z pondělních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen "průměrná mzda") na přepočtené počty zaměstnanců v celém národním hospodářství vzrostla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 procenta (na 22 748 korun), reálná mzda se zvýšila o 1,5 procenta, po očištění od sezonních vlivů o 0,7 procenta.

 

TIP: Mzdová kalkulačka - spočítejte si čistou mzdu

 

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o dvě procenta (o 440 korun), reálně o 1,3 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o tři procenta (o 669 korun), reálně o 2,3 procenta.

"Vyšší míra nezaměstnanosti a omezené rozpočty firem zatím brání výraznějším mzdovým nárůstům. Společnosti s dlouhodobou strategií si však uvědomují nutnost udržet si klíčové pracovníky i v době klesajících zakázek. K růstu mezd přispívá v některých odvětvích propouštění nízkopříjmových zaměstnanců v dělnických profesích v důsledku poklesu poptávky. Tito propuštění pak vylepšili průměrný výsledek mezd v ČR," řekl Petr Draxler, odborník na řízení lidských zdrojů, PricewaterhouseCoopers ČR.. Určitý vliv má podle něho i skutečnost, že tito zaměstnanci bývají v některých odvětvích nahrazováni agenturními zaměstnanci, jejichž mzdy nejsou zachyceny ve statistikách daného odvětví.

Meziodvětvová mzdová diferenciace se v 1. čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku snížila. Variační koeficient průměrných mezd se snížil o 1,6 procentního bodu na 40,1 %.

Průměrná nominální mzda poklesla v odvětvích profesní, vědecké a technické činnosti (o 7,9 %), peněžnictví a pojišťovnictví (o 1,1 %) a informační a komunikační činnosti (o jedno procento). Nejvyšší růst vykázala odvětví zdravotní a sociální péče (o 7,6 %), kulturní, zábavní a rekreační činnosti (o 7,3 %) a těžba a dobývání (o 5,6 %). Nejvyšší nominální mzda (peněžnictví a pojišťovnictví) byla zhruba 4,4krát vyšší než nominální mzda nejnižší (ubytování, stravování a pohostinství).

Objem mezd poklesl o 2,4 procenta, počet zaměstnanců se snížil o 4,5 procenta. "Výsledky ukazují, že trh práce v České republice byl stále silně zasažen celosvětovou ekonomickou recesí. Vývoj je ovlivněn poklesem evidenčního počtu zaměstnanců (na přepočtené počty): celkově jich v 1. čtvrtletí 2010 ubylo meziročně 176 tisíc, což představuje 4,5 procenta. Ve 4. čtvrtletí 2009 byl úbytek ještě značně vyšší, nyní však je krizí ovlivněna již i srovnávací základna," uvedli statistici.

Největší úbytek pracovních míst byl zaznamenán v průmyslu, kde se počet zaměstnanců snížil o 103 tisíc, tedy o 8,2 procenta, a ve stavebnictví o 17 tisíc, tj. o 6,5 procenta. Pokles počtu zaměstnanců se projevil také v odvětvích tržních služeb, početně nejvíce v odvětví velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel, kde ubylo 22 tisíc zaměstnanců, tedy 4,3 procenta, a relativně nejvíce v odvětví ubytování, stravování a pohostinství, kde zmizelo takřka 11 tisíc pracovních míst, což je 8,6 procenta.

Propad zaměstnanosti v podnikatelské sféře o 184 tisíc (5,7 %) částečně brzdí drobný nárůst v nepodnikatelské sféře o osm tisíc (1,1 %). Podle statistiků jde často o veřejně prospěšné práce tlumící růst nezaměstnanosti.

V oblasti mezd se postupně vyčerpávají strukturální vlivy, které v loňském roce výrazně zkreslovaly indexy na paradoxní vysoký růst průměru na jednoho zaměstnance; indexy nyní již o něco věrněji zobrazují skutečný mzdový vývoj: ke zvyšování mezd zaměstnancům docházelo spíše výjimečně. Nominálně byl nárůst průměru mezd (2,2 %) nejnižší od roku 2000, kdy začíná srovnatelná časová řada.

Vývoj reálné mzdy byl vedle růstu nominálních mezd ovlivněn ještě nízkým růstem inflace. Ta dosáhla vrcholu v 1. čtvrtletí 2008 (7,4 %) a od té doby klesala, minima dosáhla ve 3. čtvrtletí 2009 (0,1 %), ve 4. čtvrtletí mírně vzrostla (0,4 %) a v 1. čtvrtletí 2010 se inflace zvýšila o 0,7 %.

Objem mezd poklesl o 2,4 procenta, počet zaměstnanců se snížil o 4,5 procenta.

Průměrná mzda v ČR podle čtenářů NašePeníze.cz dosahuje téměř ke třiceti tisícům. Tento průměr vychází z údajů mzdové kalkulačky.

-Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Průměrná mzda dle čtenářů NašePeníze.cz

- V Praze je průměrný nabízený plat o 4 852 Kč vyšší, než na vysočině

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články