Průměrná mzda v ČR opět vzrostla, je již téměř 24 tisíc korun

5. 9. 2011 – 9:32 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průměrná mzda v ČR opět vzrostla, je již téměř 24 tisíc korun
V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,2 procenta, reálně o 1,4 procenta. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Průměrná hrubá měsíční mzda stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku o 574 korun na 23 984 korun, což představuje meziroční růst o 2,5 procenta. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Reálná mzda vzrostla jen o 0,7 procenta, protože ceny zboží i služeb se ve stejném období zvýšily o 1,8 procenta.

Objem mezd vzrostl o 2,7 procenta, počet zaměstnanců se zvýšil o 0,2 procenta.

TIP: Podívejte se jaká je Průměrná mzda podle uživatelů mzdové kalkulačky.

Ve státní správě platy klesaly

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,2 procenta, reálně o 1,4 procenta. Naopak v nepodnikatelské sféře se snížila nominálně o 0,9 procenta, reálně o 2,7 procenta.

Z hlediska hospodářských odvětví je výrazný pokles ve veřejné správě a obraně a povinném sociálním zabezpečení (-3,2 procenta). Menší snížení se objevilo u profesních, vědeckých a technických činností (-0,3 procenta). V ostatních odvětvích mzdy v průměru rostly. Nejvyšší bylo zvýšení u administrativních a podpůrných činností (o 5,5 procenta), kam spadají i agentury zprostředkující zaměstnání, a pak u činností v oblasti nemovitostí a u těžby a dobývání (obě shodně o 5,3 procenta).

Ve zpracovatelském průmyslu průměrná mzda vzrostla o 4,6 procenta. I když ve zpracovatelském průmyslu přibylo zaměstnanců, v na něj navazujícím odvětví dopravy mzdy vzrostly pouze o 0,5 procenta a zaměstnanost naopak poklesla o 1,9 procenta.

V 1. pololetí 2011 dosáhla průměrná mzda výše 23 575 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 531 korun (2,3 procenta). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 1,8 procenta, reálná mzda vzrostla o 0,5 procenta.

V samotné absolutní úrovni průměrné mzdy drží zlatou medaili peněžnictví a pojišťovnictví (46 817 Kč), stříbrnou mají informační a komunikační činnosti (43 012 Kč) a bronzovou pak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (38 762 Kč).

Mzdově nejchudší odvětví jsou také tradiční: ubytování, stravování a pohostinství (12 870 Kč; část pracovních příjmů zde tvoří spropitné), administrativní a podpůrné činnosti (16 556 Kč) a zemědělství, lesnictví a rybářství (17 672 Kč).

Růst mezd do konce tohoto roku bude velmi pomalý

Zvyšování růstu mezd bude do konce roku velmi pomalé. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

„Důvodem k jeho snižování jsou zejména úsporná opatření vlády," řekl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.cz. " I nadále lze očekávat, že reálný růst mezd bude do konce tohoto roku velmi pomalý, těsně nad mírou inflace. Ve veřejném sektoru mohou naopak mzdy reálně dále klesat. Celkové hospodářské klima navíc růstu mezd nepřeje v delším časovém horizontu, což bude i nadále negativně ovlivňovat domácí spotřebitelskou poptávku," uvedl analytik. "Celkový růst mezd lze charakterizovat jako velmi umírněný, když v některých odvětvích, především v průmyslu, produktivita práce předchází jejich růst. Inflační tlaky jsou z tohoto pohledu minimální."

„Růst mezd by měl zůstat umírněný i v dalším období. Podnikatelská sféra zůstane opatrná ve zvyšování mezd z důvodu dalšího možného zpomalení ekonomiky a v nepodnikatelské sféře bude pokračovat šetření. Navíc inflace zůstává nadále nízká a není tak velkým argumentem pro zvyšování mezd," řekl Jiří Šimek, analytik skupiny Citfin.

-Denisa Krížová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,700 23,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články