Průměrný plat stoupl o dvě procenta - více vyděláte ve státní správě

14. 9. 2010 – 14:58 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průměrný plat stoupl o dvě procenta  -  více vyděláte ve státní správě
V podnikatelské sféře meziročně nejvíce polepšila především manuální zaměstnání, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Mzdy i platy stouply v prvním pololetí tohoto roku o dvě procenta. Informovalo o tom v úterý ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s tím, že v podnikatelské sféře dosáhly 21 420 korun a v nepodnikatelské 23 380 korun.

Platy v nepodnikatelské sféře jsou tak podle MPSV vyšší než mzdy ve sféře podnikatelské. Tento jev je způsoben tím, že v nepodnikatelské sféře je vyšší podíl zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním.

Podnikatelská a nepodnikatelská sféra se ale neodlišují pouze z hlediska absolutní úrovně odměňování, ale i z hlediska struktury mzdy a platu. V podnikatelské sféře byly v 1. pololetí roku 2010 významnou složkou prémie a odměny (vč. odměn za pohotovost), které tvořily 16,3 procenta mzdy. V nepodnikatelské sféře však nebyly prémie a odměny tak významné (4,4 procenta platu), a mnohem větší roli zde hrály příplatky (vč. příplatků za přesčasy), které tvořily 16,8 procenta platu.

 

TIP: Jaká je průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz najdete zde

 

Podle Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) si v podnikatelské sféře meziročně nejvíce polepšila především manuální zaměstnání, konkrétně dělníci obsluhující stroje na výrobu pryžových výrobků (meziroční nárůst mezd o 14,7 procenta) či kováři obsluhující kovací lisy (nárůst o 11,1 procenta). Na druhou stranu největší snížení mezd se projevilo u techniků v agronomii, kterým mzda meziročně poklesla o 6,5 procenta.

V nepodnikatelské sféře nebyly meziroční změny platů tak vysoké jako změny mezd v podnikatelské sféře. Platy tam nejvíce vzrostly zdravotním sestrám, a to o 10,4 procenta. Platy naopak klesly učitelům na základních školách (pokles o 0,2 procenta).

 

TIP: Chcete spočítat čistou mzdu? Použijte Mzdovou kalkulačku.

 

Výsledky šetření ISPV za 1. pololetí 2010 ukazují, že se v obou sférách meziročně zvýšil počet odpracovaných hodin, přičemž zaměstnanci v podnikatelské sféře odpracovali průměrně 157,3 hodiny za měsíc a v nepodnikatelské sféře 154,4 hodiny za měsíc.

Průměrný hodinový výdělek v podnikatelské sféře dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku 121,51 koruny, zatímco v nepodnikatelské byl 133 korun.

-David Vandrovec, Mediafax

Kam dál:

- Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

- Průměrná mzda na Slovensku vzrostla na 18814 korun

- Průměrná mzda roste, kde si vyděláte více?

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,220 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články