Průmysl v srpnu táhly vzhůru auta

12. 10. 2009 – 19:02 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průmysl v srpnu táhly vzhůru auta
Foto: Škoda auto | zdroj: NašePeníze.cz

Průmyslová výroba v srpnu meziročně poklesla o 8,4% (předběžný odhad ČSÚ –8,1%). Sezónně očištěná produkce vůči červenci vzrostla o 4,0% m/m. Výsledky výrazně ovlivnil prudký nárůst výroby aut (+17,7% r/r; příspěvek k růstu 2,2 p.b.), když se projevilo vrcholící německé šrotovné (vývoz aut do Německa v srpnu +56% r/r). U ostatních oborů pokračovalo zmírňování meziročního propadu, byť u většiny oborů je stále kolem -20%. Nové zakázky byly meziročně nižší o 13,6% a ukazují, že průmysl má před sebou pozvolnou stabilizaci.


Data pozitivně zkreslila mírně nižší srovnávací základna loňského roku a také pravděpodobně jednorázové zlepšení v automobilovém průmyslu, což souvisí jednak z vrcholem šrotovného v okolí a také se mohl projevit efekt celozávodních dovolených - letos více  firmy čerpaly celozávodní dovolené v červenci a vloni více v srpnu.  Bez těchto faktorů by propad průmyslu byl opět dvouciferný. Stimulační balíčky jako je šrotovné se chýlí ke konci a hrozí, že se opět mírně prohloubí propad průmyslu jako celku. Výhodou je, že u ostatních oborů pokračuje pozvolná stabilizace (snižování propadu) a nemělo by nastat prudké zhoršení.

Hlavní ekonom Atlantik FT, Petr Sklenář k tomu uvedl: \"Obecně data potvrzují naše očekávání, že předchozí propad byl velmi prudký a stabilizace, případně následné oživení bude velmi křehké a pozvolné. Očekáváme, že na úrovně z první poloviny roku 2008 se domácí průmysl nedostane dříve než v roce 2012.\"

\"Pro letošní rok očekáváme propad průmyslu kolem 13%.\" Uvedl dále Sklenář.

Stavebnictví – srpen

Stavební výroba v srpnu meziročně vzrostla o 0,6%. Struktura poslední měsíce zůstává nezměněna. Stavebnictví pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +14,0% r/r; příspěvek k růstu 4,2 p.b.). Naopak bytová výstavba pokračuje 11.měsíc v poklesu (pozemní stavitelství –5,1%) a smazává vliv prvního faktoru. Vzhledem k této struktuře velkým rizikem pro stavebnictví zůstávají škrty ve státních zakázkách.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 22,190 22,370
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články