Průzkum: Do politiky se vstupuje kvůli moci a majetku

29. 3. 2011 – 10:50 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průzkum: Do politiky se vstupuje kvůli moci a majetku
Téměř pětina občanů zastává názor, že politici se o smýšlení svých voličů vůbec nezajímají, FOto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Celých 89 procent Čechů sdílí názor, že hlavní motivací pro vstup do politiky je získání moci a majetku a téměř pětina občanů se domnívá, že politici se nezajímají o názor obyčejných lidí. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

O tom, že za vstupem do veřejného života je snaha osobně vyniknout, je přesvědčených téměř 87 procent Čechů. Dalším důvodem, který v názorech české veřejnosti převažoval, je mít možnost ovlivňovat veřejné záležitosti. Tento názor vyjádřilo 88 procent lidí.

Naopak 36 procent Čechů je toho názoru, že pro vstup do politiky se lidé rozhodují proto, aby prosadili své představy o ideálním uspořádání společnosti a pomohli řešit problémy ve společnosti.

Mínění o důležitosti jednotlivých důvodů, proč se lidé zapojují do veřejného života, se liší podle životní úrovně a dosaženého vzdělání.

Vysokoškolsky vzdělaní občané jsou daleko častěji přesvědčeni o tom, že do politiky se vstupuje kvůli řešení problémů ve společnosti a ovlivnění veřejných záležitostí. Získat majetek či moc uvádějí ve větší míře lidé žijící pod hranicí dobré životní úrovně.

Z průzkumu dále vyplývá, že lidé jsou skeptičtí k názoru, že politici se zajímají o mínění "obyčejných lidí".

Téměř pětina občanů zastává názor, že politici se o smýšlení svých voličů vůbec nezajímají. Naopak přibližně desetina populace se přiklání k názoru, že zájem o mínění lidí převládá u většiny politiků.

Rozdíly v názorech na zájem politiků o mínění občanů se rovněž různí podle vzdělání a životní úrovně. Méně skeptičtí jsou lidé s vyšším, zejména vysokoškolským vzděláním. Naopak Češi, kteří tvrdí, že mají špatnou životní úroveň, jsou výrazně častěji přesvědčeni o tom, že o jejich názor se nezajímá žádný politik.

-Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články