Průzkum: Platební morálka státní správy je lepší než u soukromých firem

19. 8. 2010 – 20:30 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průzkum: Platební morálka státní správy je lepší než u soukromých firem
Naopak platební morálku soukromého sektoru hodnotí oslovení podnikatelé o trochu negativněji, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než polovina českých podnikatelů (58,2 procenta) má s platební morálkou veřejného sektoru dobré zkušenosti.

Vyplývá to z výsledků průzkumu "Názory podnikatelů k platební morálce", jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Pouze každý desátý podnikatel má s platební morálkou veřejného sektoru spíše špatnou zkušenost, velmi špatnou zkušenost s ní pak má 3,5 procenta respondentů.

Naopak platební morálku soukromého sektoru hodnotí oslovení podnikatelé o trochu negativněji, pouze 47,8 procenta ji hodnotí jako dobrou či spíše dobrou. Takřka čtvrtina (21,9 procenta) podniků však má s platební morálkou soukromých firem spíše špatnou zkušenost, 6,6 procenta pak dokonce velmi špatnou.

"Podnikatelé došli k logickému názoru, že sféra veřejná platí lépe, než soukromé firmy. Ve státním sektoru je však splatnost faktur mnohem delší, což zvlášť malým a středním podnikům může způsobit problém státní pohledávku obsloužit," řekl místopředseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Podle předsedy AMSP ČR Břetislava Ošťádala se postupně zvyšuje doba splatnosti faktur. "Zatímco dříve se splatnost pohybovala v průměru kolem 14 dnů, dnes vám to nikdo nedá. Firmy vyžadují splatnost 30, 60 či dokonce 90 dnů. To je zvlášť pro malé a střední firmy velmi dlouhá doba," podotkl Ošťádal.

Přestože se splatnost faktur prodlužuje, stále více firem se setkává s rostoucím množstvím faktur po datu splatnosti. Téměř polovina dotázaných (44,6 procenta) uvedla, že pozoruje navýšení množství pohledávek po splatnosti v důsledku ekonomické recese, nejsilněji pak vnímají tyto dopady firmy v oblasti strojírenství (60,8 procenta) a IT (61,5 procenta).

Radek Laštovička z poradenské firmy Coface Czech v této souvislosti upozorňuje na častý omyl, který mezi majiteli českých firem přetrvává už od 90. let minulého století. "Opakuje se postoj, že nesplacená faktura odběratelem není moje chyba. To v žádném případě není pravda. Je to zásadní manažerská chyba a selhání, že firma dodávala někomu, kdo nezaplatí," prohlásil ředitel Coface Czech Laštovička a dodal, že firma si musí obchodního partnera vždy předem důkladně prověřit včetně jeho platební morálky a bonity.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články