Průzkum: Pravici volí lidé kvůli reformám, levici pro schopnost naslouchat

26. 5. 2011 – 15:16 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Průzkum: Pravici volí lidé kvůli reformám, levici pro schopnost naslouchat
Stoupenci levice hledají u politických stran schopnost naslouchat lidem, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Příznivci pravicových ODS a TOP 09 volí tyto dvě strany nejčastěji kvůli jejich strategii do budoucna a reformám, které chtějí provádět. Naopak stoupenci levice hledají u politických stran schopnost naslouchat lidem, ukázal ve čtvrtek zveřejněný průzkum společnosti STEM.

Nejsilněji ze všech zmiňovali respondenti jako důvod své volby to, že strana umí naslouchat lidem a zná jejich problémy. Tento důvod získal 34 procent souhlasných a 48 procent spíše souhlasných odpovědí.

Následuje usilování o změny a podstatné reformy, tyto programové body podpořilo 32 procent dotázaných souhlasnou a 50 procent spíše souhlasnou odpovědí.

Velký počet kladných odpovědí získal fakt, že má konkrétní strana jasnou strategii do budoucna. Tato odpověď zazněla souhlasně sice pouze ve 29 procentech, ale spíše souhlasně hned v 55 procentech případů.

<%Anketa11%>

Nejkladněji, i když s menším počtem zcela souhlasných hlasů, respondenti hodnotí důvěru v představitele dané strany. Souhlas zazněl u 24 procent a spíše souhlasná odpověď u 63 procent dotázaných.

Kladně lidé u politických stran hodnotí také to, že jsou jejich představitelé odborníci a profesionálové (v souhrnu 81 procent), zachovávání řádu a tradic (v souhrnu 78 procent), srozumitelné vysvětlování problémů (v souhrnu 77 procent) či řešení problémů s klidem a rozvahou (v souhrnu 74 procent).

18 procent respondentů volí stranu jako východisko z nouze. Zhruba třetina z těchto dotázaných uvedla jako svou volbu ČSSD, téměř 20 procent shodně ODS a KSČM a 11 procent TOP 09.

Nejpevnější voličské jádro má podle průzkumu KSČM. Tuto stranu si voliči vybírají zejména proto, že umí naslouchat občanům a je zárukou pevného řádu a tradic.

Odlišné priority mají pravicoví voliči. Ti se při volbě ODS a TOP 09 rozhodují na základě jejich jasné koncepce a výhledu do budoucna.

U sociálních demokratů jsou důvody volby vyvážené. Mezi hlavními důvody uvádí stoupenci ČSSD strategii strany, schopnost naslouchat a poskytovat jistoty. Voliči této strany také věří jejím představitelům.

Průzkum hodnotil pouze strany ODS, TOP 09, ČSSD a KSČM. Informace o Věcech veřejných neobsahuje. Šetření se uskutečnilo ve dnech 2. až 9. května tohoto roku, na otázky odpovídalo 1219 respondentů.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,330
USD 22,270 22,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články