První neziskovky dostaly peníze v rámci programu Poštovní spořitelny a NROS

2. 3. 2009 – 12:44 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

První neziskovky dostaly peníze v rámci programu Poštovní spořitelny a NROS
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Projekt „Program překlenovací pomoci 3P“ se úspěšně rozběhl. V lednu vybrala hodnotící komise první neziskové organizace, které mohou díky nekomerčnímu úvěru Poštovní spořitelny využít možnosti předfinancování svých projektů. Společný program PS a NROS tak otevírá neziskovkám cestu k návratným nadačním příspěvkům, které jim pomohou překonat období do poskytnutí přislíbených dotací z veřejných rozpočtů a strukturálních fondů Evropské unie.

Přidělování návratných nadačních příspěvků z nekomerčního úvěru Poštovní spořitelny přichází na počátku kalendářního roku, kdy se neziskové organizace v ČR již tradičně potýkají s nesnázemi. V tomto období není jasné, zda budou schváleny žádosti o státní dotace, ani kdy peníze dorazí na účet. Do té doby tak organizace musí  financovat projekty z vlastních prostředků. „Přesně na tuto problematiku, kterou neziskovky vnímají jako velmi palčivou, program reaguje a jsme velmi rádi, že začaly program využívat“, řekla ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti Hana Šilhánová.

„Program 3P je pro všechny naprosto novým produktem, jsme proto velmi rádi, že se dostavují první výsledky. Je skvělé, že díky finanční účasti PS budou moci neziskové organizace realizovat své projekty bez toho, aby musely čekat, až jim dorazí dotace na účet. Spolupráce s NROS navíc přinese unikátní a užitečné poznatky o neziskovém sektoru,“ zhodnotil projekt Tomáš Basista, manažer Marketingu SME Poštovní spořitelny.

Kromě finanční pomoci neziskovkám vznikají v rámci programu také tzv. „Kritéria vhodná pro hodnocení úvěrových rizik českých NNO“, které budou během programu testována v praxi. „Vznikne tak doporučení pro české banky jak bezpečně půjčovat neziskovým organizacím. Doposud totiž banky bojovaly s vyhodnocením finanční situace neziskových organizací, ale náš projekt by mohl přispět ke změně této situace“ nastínil využití projektu v budoucnosti Tomáš Basista.  

Program překlenovací pomoci odstartoval na podzim roku 2008. Poštovní spořitelna a Nadace rozvoje občanské společnosti umožnily neziskovým organizacím v ČR žádat o prostředky na předfinancování svých projektů. V lednu pak poprvé zasedala výběrová komise, která hodnotila finanční zdraví přihlášených organizací. Žádosti o návratný nadační příspěvek i přihlášky do programu je i nadále možno podávat, a to až do 4. 11. 2009.

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,490 24,610
USD 23,890 24,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články