Prvoligový fotbalový klub Bohemians 1905 je v insolvenčním řízení

18. 8. 2010 – 16:44 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Prvoligový fotbalový klub Bohemians 1905 je v insolvenčním řízení
Prvoligová licence klubu Bohemians 1905 zatím není akutně ohrožena a bude se čekat na další vývoj | zdroj: NašePeníze.cz

Městský soud v Praze ve středu zahájil insolvenční řízení se společností Bohemians 1905 a.s., která je vlastníkem stejnojmenného klubu I. fotbalové ligy. Informaci uvádí ve středu insolvenční rejstřík Ministerstva spravedlnosti ČR.

Návrh na prohlášení konkursu podala bývalá zaměstnankyně klubu Marie Šíbalová, která v ve společnosti pracovala od května 2006 do dubna 2010. Klub jí dluží zbytek odstupného ve výši 20 000 Kč, ale neustále výplatu částky odkládá s odůvodněním, že je insolventní. Podle dokumentu v insolvenční rejstříku byl návrh na prohlášení konkursu podán 17. srpna 2010. Soud vyzval případné další věřitele, aby ve stanovené lhůtě u soudu přihlásili¨své případné pohledávky.

Informaci agentuře Mediafax také potvrdil jeden z věřitelských subjektů Michal Vejsada, předseda představenstva FC Bohemians Praha a.s. v konkursu. "Naše společnost uplatní prostřednictvím správce konkursni podstaty Jana Draslara pohledávku ve výši přes 17 milionů korun," řekl ve středu Vejsada. Klub FC Bohemians Praha a.s. je v konkursu od počátku roku 2005, kdy konkurs vyvolali tehdejší někteří jeho činovníci, kteří jsou dnes ve statutárních orgánech Bohemians 1905.

 

TIP: Ivan Hašek: Speciální pojištění pro fotbalisty přinese peníze i klubům

 

Českomoravský fotbalový svaz byl věřiteli Bohemians 1905 v průběhu roku 2010 upozorněn na skutečnost, že klub je insolventní, přesto mu však vydal licenci na soutěžní ročník 2010/11. Podmínkou udělení licence je bezdlužnost.

"My jsme záležitost zaznamenali a budeme ji samozřejmě sledovat. Chci jenom upozornit na skutečnost, že zahájení insolvenčního řízení a vyhlášení konkursu jsou dvě rozdílné věci. S takovými situacemi jsme se setkali už v případě Baníku Ostrava, Brna, Slovácka a kdysi Drnovic. Postupujeme tak, že se snažíme získat co nejvíce informací a jsme v kontaktu se stranami a pokoušíme se to řešit. Například v případě Baníku se nakonec ukázalo, že insolvenční řízení nebylo oprávněné. A i kdyby byl na nějaký klub vyhlášen konkurs a byl ustanoven správce konkursní podstaty, tak především zjišťujeme, zda má klub prostředky, s nimiž může může finančně řešit provozní nároky profesionálního klubu," řekl agentuře Mediafax ve středu Stanislav Rýznar, licenční manažer Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).

Prvoligová licence klubu Bohemians 1905 tedy zatím není akutně ohrožena a bude se čekat na další vývoj. Podle předběžných zjištění dluží Bohemians 1905 věřitelům sumy v úhrné výši přes 30 milionů Kč. Na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze by měl zaplatit správci konkursní podstaty FC Bohemians Praha přes 17 milionů korun, což je částka zahrnující i platbu za přestup Václava Kadlece do Sparty a zálohu za přestup Jana Morávka do Schalke 04, dluží několika klubům za přestupy a hostování, po splatnosti jsou různé faktury za dopravu, soustředění a různé služby, značný dluh je na výplatách hráčům.

"Zahájení řízení o odejmutí licence je vždy až úplně tím posledním krokem. Pokud vidíme světlo na konci tunelu, tak se snažíme hledat řešení, jak z té situace ven, aby mužstvo dohrálo soutěž a nebyla narušena její regulérnost. Zahájení insolvenčního řízení je pro nás především signálem být ve střehu a sledovat vývoj," dodal Stanislav Rýznar.

Vedení vršovického klubu na svých oficiálních stránkách vydalo k této kauze prohlášení. "Bohemians 1905 reagují na zprávu v médiích ohledně insolvenčního řízení. To mělo být zahájeno na základě podkladu od bývalé účetní klubu Marie Šíbalové. Klub z interních důvodů propustil tuto účetní na jaře tohoto roku. Poslední splátku ve výši jednoho měsíčního platu 20 tisíc Kč zaplatil klub 17. 8. 2010. Proto považujeme návrh od bývalé paní účetní za neodůvodněný. Potvrzení o vyrovnání všech závazků vůči paní Šíbalové dostal k dispozici soud i média. Další právní kroky vůči paní Šíbalové klub zváží a bude o nich informovat. Nehodláme však přes média řešit interní spory a nepřijde nám šťastné, aby se bývalí zaměstnanci zapojovali do dlouhodobých právních sporů, které vede Bohemka s jinými subjekty," píše se v prohlášení klubu.

-Pavel Skramlík, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 23,950 24,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články