Rada seniorů: S ohledem na růst nákladů plánovaná valorizace důchodů nestačí

25. 8. 2011 – 23:02 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rada seniorů: S ohledem na růst nákladů plánovaná valorizace důchodů nestačí
O kolik přesně se starobní penze v roce 2012 zvýší, prý ještě dnes ale nikdo neví, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Při nárůstu nákladů, který čeká Českou republiku v příštím roce, je valorizace důchodů podhodnocená a nedostačující. Vláda by měla připravit návrh zákona, který by vykryl očekávaný růst životních nákladů důchodců, uvedl ve čtvrtek předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

"Valorizaci důchodů na rok 2012 považujeme za silně podhodnocenou a nedostatečnou. A to s ohledem na nárůst DPH, zvyšování poplatků v nemocnici a nákladů za léky nebo na deregulaci nájemného, které může v Praze vzrůst až o 1500 korun," řekl Pernes na tiskové konferenci.

Připomněl také, že valorizace důchodů pro 2 280 000 tisíc starobních důchodců bude v příštím roce historicky poprvé provedena podle takzvané malé důchodové reformy. Radě seniorů vadí, že si Nečasův kabinet novou právní úpravou odebral kompetenci rozhodovat o výši penzí.

"S tím však nemůžeme naprosto souhlasit, protože tím se vláda zřekla své odpovědnosti. Doteď totiž vláda mohla svým rozhodnutím podle aktuální situace penze zvýšit. To už teď možné není a penze se vždy přesně vypočítají podle inflace," vysvětlil Pernes.

Rada seniorů dále vyzvala vládu, aby připravila zvláštní návrh zákona pro vykrytí očekávaného růstu životních nákladů starobních důchodců: "A to nejméně pro nižší než průměrné příjemce penzí. Pokud tak vláda neučiní, učiníme tak my a v příštím roce, který je rokem volebním, bude seniorská veřejnost znát, jak jednotlivé strany v parlamentu pro tento zákon hlasovaly."

Nejhůře podle Pernese dopadne zvýšení nákladů na nejstarší seniory a nízkopříjmové skupiny důchodců. Vysvětlil to tím, že ač by se starobní penze v příštím roce měly valorizovat o 259 korun, u těchto skupin bude nárůst důchodů o poznání nižší. Například člověku s čtyřtisícovou penzí by se valorizovalo jen o 95 korun.

O kolik přesně se starobní penze v roce 2012 zvýší, prý ještě dnes ale nikdo neví. "Výpočet lze provést až po 9. září, kdy Český statistický úřad uveřejní srpnová data inflace spotřebitelských cen. Navrhovaná částka se tak může řádově až o pět desítek korun změnit. A to směrem dolů. Upozornili jsme proto ministerstvo práce a sociálních věcí, že vzhledem k těmto chybějícím datům nelze jejich návrh připomínkovat," prohlásil Pernes.

Ten na závěr dodal, že pokud inflace vzroste o 3,1 procenta, zvýší se životní náklady důchodců zhruba o 406 korun měsíčně.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články