Radši přijdeme o část platu než o práci, říkají lidé

21. 6. 2012 – 13:28 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Radši přijdeme o část platu než o práci, říkají lidé
Také už zdaleka neplatí, že by výše platu byla nejdůležitějším měřítkem spokojenosti, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Téměř polovina českých zaměstnanců je připravena vzdát se části své mzdy, pokud by se tím dotyční mohli vyhnout propouštění. Ukázaly to výsledky průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad.

Snižování stavů je v současnosti velkým strašákem. Celkem 28 procent českých zaměstnanců by bylo ochotno vzdát se části své výplaty, kdyby tím mohli zabránit propouštění ve společnosti, kde pracují. Celkem 47 procent by část platu oželelo, pokud by si tak pojistili svou vlastní pozici. Míra ochoty přistoupit k podobným kompromisům úzce souvisí s finančními výsledky a hospodařením zaměstnavatele. A to je podle mínění většiny Čechů pod tlakem.

"Plošné snižování mezd je při realizaci úsporných opatření, která se týkají zaměstnanců, až jednou z posledních možností – nejdříve společnosti přistupují k omezení nebo rušení firemních benefitů jako např. jazykových kurzů, 13. platů, služebních aut, příspěvku na pojištění nebo stravenek. Prozíravé firmy ale preferují přístup, který rozlišuje mezi výkonnými a méně výkonnými zaměstnanci a své úsporné aktivity nasměrují právě na ty pracovníky, s jejichž pracovními výsledky nejsou spokojeny," uvedla Lenka Nováčková, HR Director Randstad ČR.

Průzkum také ukázal, že pro velkou část Čechů nestojí práce na prvním místě v žebříčku jejich hodnot. Větší důraz kladou na jiné aspekty. 81 procent zaměstnanců se shodlo, že chtějí pracovat proto, aby žili, a ne žít, aby pracovali.

Také už zdaleka neplatí, že by výše platu byla nejdůležitějším měřítkem spokojenosti. Polovina dotázaných uvedla, že je pro ně podstatnější dělat práci, která je baví. Nejzásadnější je ale pro české zaměstnance příjemný kolektiv. Více, než pěkné sumy na výplatní pásce, si totiž 68 procent dotazovaných cení milých kolegů. Důraz Češi kladou i na možnost osobního rozvoje. Tři z deseti zaměstnanců by dokonce raději dali výpověď, než by dál pracovali na pozici, na které pro další vývoj nemají prostor.

-Libor Popela | MED

Nejlépe placené obory dle aktuálních nabídek práce

 

 

 

 

 

 

Nejvyšší průměrné platy v okresech

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články