Raiffeisenbank chce vybudovat nový IT systém za miliardu korun

20. 10. 2010 – 20:50 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Raiffeisenbank chce vybudovat nový IT systém za miliardu korun
Společnost Infosys navrhla a připravila IT řešení pro zhruba dva tisíce společností na světě, Foto:RB | zdroj: NašePeníze.cz

Raiffeisenbank v následujících třech letech investuje do nového IT systému více než jednu miliardu korun, dodá ho indická společnost Infosys.

Raiffeisenbank na vybudování nového IT systému pracuje už více než jeden rok, v uplynulých týdnech skončila analytická část tohoto projektu a byly podepsány smlouvy s dodavateli. "Teprve zavedením nového systému interně dokončíme integraci Raiffeisenbank a eBanky a současně se dobře připravíme na další rozvoj banky. Nový systém nám umožní nabízet nové služby a produkty, klienti přitom nepřijdou o žádné služby, na které byli doposud zvyklí. Výrazně zároveň zvýšíme bezpečnost i moderní vzhled našeho internetového bankovnictví i dalších produktů," uvedl člen představenstva banky zodpovědný za informační technologie Martin Kolouch.

Hlavním dodavatelem nového bankovního systému bude indická společnost Infosys se svým produktem Finacle. "Máme za sebou společně s indickými kolegy dlouhou analytickou fázi projektu. Seznámili jsme se s tím, co Finacle umí už v základní verzi a tuto verzi jsme pak dále rozšířili pro naše potřeby. Mimo jiné budeme díky tomuto systému moci nabídnout několik pro český trh zcela nových druhů hypoték, změní se i vzhled a funkčnost našeho internetového bankovnictví. Zároveň jsme dosáhli toho, že Finacle zachová veškeré produkty a služby, na které jsou naši klienti zvyklí doposud," poznamenal Kolouch.

Na miliardovém projektu se však bude podílet i celá řada dalších domácích i mezinárodních společností, infrastrukturu například dodá IBM, řešení pro budování vztahů s klienty připravuje CapGemini na technologii Oracle.

Kvůli velikosti projektu banka zřídí několik desítek nových pozic. "Hledáme manažery jak pro oblast IT, tak i bankovní experty," prohlásil Kolouch.

Ve spolupráci s jednotlivými dodavateli Raiffeisenbank nyní dokončuje finální podobu architektury budoucích bankovních systémů a zahajuje testování a školení prvních zaměstnanců. Celý projekt by měl vyvrcholit spuštěním nového systému na přelomu let 2011 a 2012. Výsledkem skončené analytické části projektu je 90 tisíc stránek projektové dokumentace, více než tisíc zmapovaných procesů a produktů banky a 174 tisíc odpracovaných hodin na projektu.

Raiffeisenbank poskytuje od roku 1993 v České republice bankovní služby soukromé i podnikové klientele. V roce 2006 zahájila spojování s eBankou, integrační proces obě banky dokončily v létě 2008. Raiffeisenbank v síti více než 100 poboček a klientských center poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních a podnikatelských poradců. V roce 2009 zvýšila zisk o 42 procent na 1,99 miliardy korun. V letošním prvním čtvrtletí dále pokračovala v růstu a zisk zvýšila o čtvrtinu na 431 milionů korun. Celková aktiva banky dosahují 185 miliard korun, Raiffeisenbank je podle tohoto ukazatele pátou největší bankou na českém trhu. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen International Bank Holding.

Společnost Infosys navrhla a připravila IT řešení pro zhruba dva tisíce společností na světě. Na konci června zaměstnával téměř 115 tisíc zaměstnanců v 50 zemích. Bankovní produkt Finacle nyní využívá přes 130 bank v 65 zemích světa.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články