Rath by rád znárodnil penzijní fondy, podle ekonomů to má zastrašit lidi před spořením

8. 3. 2011 – 19:53 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rath by rád znárodnil penzijní fondy, podle ekonomů to má zastrašit lidi před spořením
Za prohlášení se dočkal kritiky vládní koalice, ale i vedení vlastní strany, Foto: Reflex | zdroj: NašePeníze.cz

Ostré prohlášení poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha, že ČSSD po převzetí moci znárodní vznikající soukromé penzijní fondy, má podle ekonomů hlavně znejistit lidi a ovlivnit jejich rozhodování o zapojení do soukromého penzijního pilíře.

"Znamená to (prohlášení Davida Ratha - pozn. red.) přesně to, před čím už nedávno varoval prezident Václav Klaus. Tedy, že je celá reforma uspěchaná a místo přijímání unáhlených rozhodnutí by měla vláda pokračovat v odborných diskuzích a debatách," řekl agentuře Mediafax analytik společnosti NextFinance Vladimír Pikora.

 

TIP: Důchodci si budou na důchody přispívat ze svých důchodů, zní to divně?

 

Podle něj by bylo dokonce levnější, kdyby současná vláda žádnou reformu nedělala. "Než dělat reformu, kterou následující vláda zruší, tak radši nedělat žádnou reformu. Vím, že nás nicnedělání vychází velmi draze, a že se s důchodovou reformou mělo začít už dávno, ale nedělat nic je pořád v porovnání se současnou vládní snahou levnější," ostře se opřel do připravované reformy Pikora.

Rathovo prohlášení pak podle Pikory přesně odhaluje hlavní slabinu připravované reformy. "Neexistuje celospolečenská shoda. Jde o velmi závažný krok, na který je potřeba víc než jen nadpoloviční většina v parlamentu," zkritizoval špatné vládní vyjednávání s opozicí Pikora a dodal, že optimální je taková reforma, která se udělá a dlouhodobě se zásadně měnit nebude. To však současné vládní návrhy podle Pikory nezaručují.

Analytik České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník soudí, že prohlášení středočeského hejtmana bylo určeno hlavně případným účastníkům soukromého důchodového pilíře, které mělo znejistit. "Jde o strašení zodpovědných investorů, kteří pečlivě promýšlí, kam své peníze vloží. Ty může výrazně ovlivnit srovnávání s Maďarskem či Polskem," poznamenal Zahradník, který Rathova slova považuje za velmi vyostřenou rétoriku.

Exministr financí a nyní ředitel ING Penzijního fondu a prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok, který je kromě toho také členem NERVu a takzvané Bezděkovy komise, Rathův projev označil za jeho "další exhibicionistický výstup". "Každopádně podobný postoj zaujímá celá ČSSD, která v minulosti opakovaně prohlásila, že zásadní kroky reformy po svém nástupu k moci zruší. Od jisté doby je více než zřetelné, že si sociální demokracie udělala z vládních reforem politický obušek, který se jí daří, i díky vládní komunikační neschopnosti, opakovaně vytahovat," poznamenal Rusnok. Podle něj je Rathovo úterní prohlášení další zprávou, která lidem jejich rozhodování, zda si odvádět část peněz na důchod do soukromých fondů, v žádném případě neulehčí.

Středočeský hejtman David Rath v úterý na Radiožurnálu prohlásil, že pokud by vláda silou prosadila povinné vyvádění peněz do soukromých fondů, tak by ČSSD po nástupu k moci tyto soukromé fondy opět znárodnila. "Pokud by vláda silou prosadila povinné vyvádění peněz do soukromých fondů, já bych se vůbec nebránil se nechat inspirovat třeba v orbánovském Maďarsku," řekl Rath a připomenul tamější situaci: "Hrozilo zhroucení financí a sáhl k tomu, že soukromé fondy převedl pod stát. Nic jiného takovému státu pak do budoucna nezbude, to je evidentní."

Za prohlášení se dočkal kritiky vládní koalice, ale i vedení vlastní strany. Že nejde o stanovisko sociálních demokratů, potvrdil Mediafaxu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Jde o osobní názor Davida Ratha, nejde o stanovisko sociální demokracie."

-Filip Sušanka | MED

K tématu:

- Důchodová reforma: Politologové, prezident a ekonomové se neshodnou zda je uspěchaná

- Důchodová reforma - Šachy s přidanou hodnotou

- Mezigenerační solidarita aneb Co znamená 1 % platu rodičům

- Důchodové, penzijní i další pojištění zdraží kvůli antidiskriminačním zákonům

- Kolik si potřebujete naspořit do důchodu?

- Švejnar: Do důchodu budeme muset chodit později. Proč?

- Co všechno potřebujete když půjdete žádat o důchod?

- Kolik si potřebujete naspořit do důchodu?

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články