Rath dostal pokutu deset tisíc korun za výroky proti Kalouskovi

3. 2. 2011 – 16:57 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rath dostal pokutu deset tisíc korun za výroky proti Kalouskovi
Rath má možnost se proti rozhodnutí odvolat do patnácti dnů, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanec David Rath (ČSSD) dostal za své výroky o údajně opilém ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) pokutu deset tisíc korun. Ve čtvrtek o tom rozhodl mandátový a imunitní výbor sněmovny, řekl novinářům jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD).

"Výsledek dnešního jednání mandátového a imunitního výboru považuji za facku svobodě slova, neboť za můj pravdivý výrok byla udělena pokuta, a to rozhodnutím většiny vládních poslanců v tomto výboru. O pravdě se tedy hlasuje politicky a trestají se lidé, kteří říkají nepříjemnou a nepohodlnou pravdu," reagoval na rozhodnutí výboru Rath. „Jako zkušený lékař si na svém hodnocení stavu ministra Kalouska trvám a odvolám se k plénu poslanecké sněmovny,“ dodal.

Rath se již před verdiktem výboru nechal slyšet, že se proti potrestání odvolá. Věc chce hnát na plénum Poslanecké sněmovny, případně až k soudu. "Miroslav Kalousek byl evidentně ten den opilý. Evidentně pokřikoval sprosté výrazy po mně a mých kolezích, takže není zač se omlouvat. Omlouvat by se měl on," řekl Rath.

Poslanec podle svého mínění neudělal nic jiného, než že na říjnové schůzi sněmovny vyslovil svůj odborný lékařský názor, že ministr není střízlivý.

"Poprvé v historii udělil mandátový a imunitní výbor disciplinární opatření. Uložil pokutu deset tisíc korun panu poslanci Rathovi. Nebylo to jednomyslné rozhodnutí, nicméně je to rozhodnutí většiny. Pan poslanec má možnost se odvolat k plénu Poslanecké sněmovny," uvedl předseda výboru Tejc.

Rozhodnutí výbor neodůvodňoval. "My skutečně jen konstatujeme, zda podle nás ten výrok, který zazněl, byl urážlivý ve vztahu k Miroslavu Kalouskovi, nebo ne," vysvětlil Tejc.

Sám prý pro pokutu nehlasoval. Výroky by totiž podle něj měly být hodnoceny podle kontextu a sám ministr Kalousek poslance Ratha také urážel. "V tomto případě si myslím, že za urážlivý ho nemůže považovat poslanec, který se částečně k této věci přičinil. Tedy pronesl jiný výrok na adresu toho poslance, který na něj následně reagoval," uvedl Tejc.

Zmínil, že celá kauza je precedens. "To bude znamenat, že pokud v této věci budou padat další podobné návrhy, tak mandátový výbor bude muset rozhodovat jinak, než rozhodoval v minulosti," uvedl Tejc.

Poměr hlasování o věci ve výboru údajně přesně kryl rozložení sil ve sněmovně. Pro pokutu prý hlasovali poslanci vládní koalice.

Rath má možnost se proti rozhodnutí odvolat do patnácti dnů. "Pak bude celá věc zařazena na jednání Poslanecké sněmovny. Sněmovna rozhodne jako celek," vysvětlil Tejc.

Disciplinární řízení čeká možná i sociálně demokratického poslance Vítězslava Jandáka. Jeho labrador totiž údajně napadl jeho souseda. Jandák se proti tvrzení souseda ohradil a slíbil, že k mandátovému a imunitnímu výboru přivede i svého psa Alberta, aby poslance přesvědčil, že zvíře je zcela mírumilovné. Nedostavil se však kvůli nemoci.

"Uvidíme, jak se celá věc vyvine, zda pan poslanec Jandák bude trvat na své poslanecké imunitě. Pokud ano, tak příští týden zahájíme disciplinární řízení a postupovali bychom standardním způsobem," vysvětlil novinářům Tejc.

Příští schůzi výboru svolá její předseda na čtvrtek 10. února na třináctou hodinu.

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články